REKLAMA
REKLAMA

W prokuraturach trwa protest. Pracownicy walczą o podwyżki

PODKARPACIE. Dzisiaj zorganizowano ogólnopolską akcję protestacyjną w prokuraturach. Prokuratury w naszym regionie są oplakatowane, a pracownicy, którzy pracują, noszą plakietki z napisem „Stop oszczędzania naszym kosztem”. Pozostali wzięli urlopy na żądanie. Jeszcze nie wiadomo, czy akcja protestacyjna ograniczy się tylko do jednego dnia.

Akcję protestacyjną zainicjował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczpospolitej Polskiej, który podnosi, że od 10 lat pogarsza się sytuacja ekonomiczna tej grupy zawodowej. 60 procent pracowników administracji zarabia netto mniej niż 1800 złotych, a 35 procent zarabia w przedziale od 1100 zł do 1600 zł.
Pracownicy prokuratur zwracają uwagę na fakt, że muszą legitymować się wyższym wykształceniem, pełnić całodobowe dyżury, ponosząc również bardzo dużą odpowiedzialność związaną z tajemnicą śledztwa.

Jak informuje Zbigniew Pankowski, prokurator rejonowy w Brzozowie, do akcji protestacyjnej przyłączyli się głównie pracownicy administracyjni. Na czterech zatrudnionych prokuratorów tylko jeden nie pojawił się dzisiaj w pracy. Trzech natomiast normalnie wypełnia swoje obowiązki służbowe. Wspomagają ich  stażyści. Z urlopów na żądanie skorzystali natomiast wszyscy pracownicy administracyjni, czyli cztery osoby.
Praca  brzozowskiej prokuratury przebiegała bez zakłóceń.

W Prokuraturze Rejonowej w Sanoku 5 urzędników złożyło wnioski o urlopy na żądanie oraz jeden pracownik obsługi i jeden prokurator.

Staramy się, by praca przebiegała normalnie, choć nieobecność urzędników jest odczuwalna. Ich obowiązki przejęli prokuratorzy – podkreśla Izabela Jurkowska-Hanus, prokurator rejonowy w Sanoku, która dodaje. – W przypadku złożenia wniosku o urlop na żądanie pracodawca nie może odmówić.

Trudno było dzisiaj dodzwonić się do Prokuratury Rejonowej w Lesku, gdyż cała obsługa sekretariatu przebywała na urlopach na żądanie, ale jak podkreśla Wiesława Basak, z-ca prokuratora okręgowego w Krośnie, wszystkie jednostki pracowały w dniu dzisiejszym normalnie. Natomiast, jak zaznacza Maria Chrzanowska, szef leskiej prokuratury, prokuratorzy stawili się dzisiaj do pracy w komplecie.

W samej krośnieńskiej Prokuraturze Okręgowej  do akcji protestacyjnej przyłączyli się głównie urzędnicy.

10-06-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)