REKLAMA
REKLAMA

Wychowankowie Domu Dziecka bawili się na pikniku strzeleckim w Łupkowie

ŁUPKÓW / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Łupkowie zaprosili podopiecznych sanockiego Domu Dziecka im. Św. Józefa na piknik, który odbył się na terenie przyzakładowej strzelnicy. Kilkugodzinny pobyt dzieci w tej bieszczadzkiej miejscowości obfitował w wiele atrakcji.

Różnorodne formy wsparcia ZK w Łupkowie dla Domu Dziecka im. Świętego Józefa w Sanoku mają długoletnią tradycję. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku ze składek funkcjonariuszy SW fundowano dla podopiecznych ww. placówki książeczki mieszkaniowe z pełnym wkładem, które uprawniały do odbioru własnego M-3 po osiągnięciu przez wychowanków pełnoletniości. Od lat 90-tych, gdy zlikwidowano tą formę pozyskiwania lokali mieszkalnych, pomoc jednostki przybrała nieco inny zakres. Staramy się z okazji świąt lub Dnia Dziecka regularnie odwiedzać wychowanków i przywozić im różne prezenty; wyroby rękodzielnicze skazanych, słodycze, sprzęt RTV, AGD oraz sportowy, kupowany za pieniądze pochodzące ze zbiórek pieniężnych, organizowanych wśród funkcjonariuszy. Innymi formami wsparcia Domu Dziecka w Sanoku jest kierowanie skazanych do świadczenia nieodpłatnych prac na rzecz ww. placówki oraz wystawianie inscenizacji różnych bajek przez łupkowskich więźniów.

Sprawozdanie filmowe z takiego przedstawienia na stronie


Pomysłodawcami nowej inicjatywy na rzecz wychowanków sanockiego Domu Dziecka im. Św. Józefa w postaci zorganizowania pikniku strzeleckiego, który odbył się w środę 27 czerwca, byli wychowawcy działu penitencjarnego: ppor. Robert Bryndza, mł. chor. Magdalena Bloch i mł. chor. Jarosław Futyma. Ww. funkcjonariusze do idei przeprowadzenia imprezy zapalili cały personel Zakładu Karnego w Łupkowie oraz podległego Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu. Wychowawcy zorganizowali najpierw wśród funkcjonariuszy Służby Więziennej zbiórkę pieniężną, w ramach której zebrali prawie 1 tyś. zł. Do włączenia się do akcji zmotywowali też skazanych, którzy ze środków finansowych, które posiadali do własnej dyspozycji na kontach depozytowych, uzbierali łącznie 300 zł. Pieniądze zebrane od funkcjonariuszy i więźniów zasilą fundusz organizacji wypoczynku wakacyjnego dla wychowanków sanockiej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Natomiast zakup żywności i napojów na potrzeby przeprowadzenia pikniku pokryło terenowe koło związku zawodowego funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa (NSZZ FiPW), a skazani od siebie dołożyli jeszcze pudło słodyczy, które zapełnili podczas „wypiski” w więziennej kantynie.

Pomimo deszczowej aury podczas trwania pikniku, radość i uśmiechy na twarzach dzieci gościły wielokrotnie. Aby wprowadzić nastrój wesołej zabawy, maluchy z najmłodszych grup chętnie ustawiły się w kolejce przy stoisku, w którym sympatyczna pani Jola malowała im buzie specjalnymi farbami, upodobniając ich do bohaterów ulubionych bajek.

Możliwość rywalizacji w strzelaniu z różnych modeli broni sportowej szczególnie cieszyła chłopców, ale do uczestnictwa w minizawodach strzeleckich garnęły się też ochoczo dziewczynki. Spontaniczne oklaski i radosny dziecięcy śmiech były natomiast najlepszą recenzją dla wykonawców teatrzyku kukiełkowego pt. „Zielony kapturek”, którego lalkowych bohaterów animowali skazani z Zakładu Karnego w Łupkowie. Dla więźniów, przygotowanych do tego przedstawienia przez wychowawców, była to wspaniała przygoda i lekcja życia. Bo chyba nigdy wcześniej nie sprawili komuś tyle radości, ile zaproszonym wychowankom Domu Dziecka, błyszcząc przy tym talentem i pomysłowością, ponieważ bajka, którą przedstawili była żartobliwą wariacją na temat znanej wszystkim historii Czerwonego Kapturka. Wychowankowie reagowali też bardzo żywo na program kabaretowy, uświetniający łupkowski piknik, zaprezentowany przez ich koleżanki i kolegów z koła artystycznego. Gromkie brawa młodzi kabareciarze otrzymali też od oglądających ich program wychowawców Domu Dziecka, funkcjonariuszy SW oraz skazanych z więziennego teatru kukiełkowego pn. „Dwie Sceny”.

Dużo radości każdemu z wychowanków Domu Dziecka sprawiło otrzymanie z rąk dyrektora ZK w Łupkowie pakietów z upominkami, ufundowanymi przez sponsorów, pozyskanych przez niżej podpisanego oraz pamiątkowych dyplomów za uczestnictwo w zawodach strzeleckich.

Na zakończenie kilkugodzinnej zabawy głos zabrał gospodarz pikniku – ppłk Grabek, który podziękował wychowankom za uczestnictwo we wspólnej zabawie, a swojej kadrze penitencjarnej oraz skazanym za trud wniesiony w przygotowanie imprezy, która przyniosła sporo radości podopiecznym sanockiego Domu Dziecka. Dzieciom i młodzieży z tej placówki życzył udanych wakacji oraz zaprosił ich do udziału w przyszłorocznym pikniku, wyrażając nadzieję, że na łupkowskiej strzelnicy będzie panowała wtedy piękna, słoneczna pogoda. Następnie ppłk Grabek ofiarował pani dyrektor Domu Dziecka kopertę z zebranymi od swojej kadry pieniędzmi na fundusz organizacji wypoczynku wakacyjnego dla wychowanków sanockiej placówki opiekuńczo-wychowawczej. W reakcji na to pani dyrektor Chytła odwdzięczyła się funkcjonariuszom Służby Więziennej pięknym dyplomem z zawartymi tam podziękowaniami, który przekazała na ręce dyrektora ZK w Łupkowie i stwierdziła, że inicjatywy takie, jak miniony piknik zawsze przynoszą pozytywne efekty – zarówno dla dzieci, jak i dla wszystkich zaangażowanych w ich organizację funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz skazanych, ponieważ uśmiech na twarzy dziecka jest wartością bezcenną.

tekst i zdjęcia: mjr Henryk Antoniewicz, oficer prasowy Zakładu Karnego w Łupkowie

P.S. Zakład Karny w Łupkowie składa serdeczne podziękowania nw. sponsorom pikniku strzeleckiego dla podopiecznych Domu Dziecka im. Św. Józefa w Sanoku:
1. Pan mgr Andrzej Cynarski, nauczyciel kl 1 i 2 o profilu ogólnowojskowym w LO im. M. Konopnickiej w Jedliczu – zapewnienie sportowej broni strzeleckiej i prowadzenie minizawodów strzeleckich.
2. Pani Jolanta Kustra – artystyczne malowanie twarzy.
3. Fundatorzy upominków i nagród rzeczowych:
– Podkarpacki Bank Spółdzielczy
– Bank Pekso S.A.
– Bank Zachodni WBK 1 Oddział w Sanoku
– Bank BGŻ Oddział Operacyjny w Sanoku
– Księgarnia-Antykwariat SABA Truchan Mieczysława
– Księgarnie NOVA DUO Sp. Z o.o.
– „ORKA” Artur Sawicki
– FHU „PEGAZ” Mieczysław Kosturski
– Państwo Agata i Adam Jaracz
– PTTK Oddział Ziemia Sanocka
4. FH „BAJKA” S.J. Szul, Piotrowski i spółka, Sanok ul. 1000-lecia 83 – za udzielenie sporego rabatu na zakup nagród rzeczowych z oferty ww. firmy.

02-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)