REKLAMA
REKLAMA

ZAGÓRZ – KOMAŃCZA: Remont drogi może potrwać do września 2014?

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. W październiku 2013 roku prace budowlane na drodze Zagórz – Komańcza miały doczekać się finału. Rzeczywistość jest zgoła odmienna. Remont potrwa najprawdopodobniej do jesieni przyszłego roku.

27 września 2012 roku firma Budimex przejęła plac pod budowę. Oficjalne przekazanie nastąpiło w Urzędzie Miasta i Gminy w Zagórzu. Zygmunt Cholewiński – ówczesny wicemarszałek województwa podkarpackiego podkreślał, że termin inwestycji jest krótki, ale zadanie jest do wykonania. Takie zdanie podzielały inne osoby uczestniczące w przekazaniu terenu pod inwestycję.

– Jest to termin bardzo krótki. Mam nadzieję, że firma Budimex, która zwyciężyła w przetargu dotrzyma obranych terminów – mówił 27 września 2012 roku Marek Szpara, radny powiatu sanockiego, a zawodowo pracownik Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Inwestycja przekroczyła półmetek

Zaawansowanie prac wynosi 71 %, zaś obiekty mostowe wykonane są w 95%. Pozostały jeszcze roboty wykończeniowe – informuje Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy Budimexu.

Prace, które zgodnie z ustaleniami sprzed roku miały być już zakończone, prowadzone są jeszcze w Zagórzu, Czaszynie, Brzozowcu, Szczawnym, Rzepedzi i Komańczy. Frustracja mieszkańców powiatu sanockiego, korzystających z drogi osiąga poziom zenitu. Pretensje spadają na samorządy lokalne.

– Stopień przygotowania i realizacji tej inwestycji rozczarowuje. Remont drogi wojewódzkiej Zagórz – Komańcza to ogromne przedsięwzięcie, które na obecnym etapie generuje szereg problemów dla naszej społeczności. Jako samorząd staramy się je na bieżąco rozwiązywać współpracując z inwestorem i wykonawcami tak aby roboty budowlane były jak najmniej uciążliwe dla naszych mieszkańców – mówi Ernest Nowak, burmistrz Zagórza.

Z czego wynikają opóźnienia?

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie oraz firma Budimex rozmawiają o przedłużeniu terminu zakończenia inwestycji. Według nieoficjalnych informacji do jakich dotarła redakcja portalu Esanok.pl, brane pod uwagę są dwie daty zakończenie zadania – marzec i wrzesień przyszłego roku. Inwestor nie potwierdza takiego scenariusza.

– W chwili obecnej nie da się określić konkretnej daty. Aneks do umowy został podpisany z datą zakończenia robót do 21 listopada br. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z wykonawcą, podczas którego zostanie przeanalizowany m.in. postęp prac na budowie. Nie są wykluczone również negocjacje związane ze zmianą terminu zakończenia kontraktu – komentuje Ewa Sudoł-Sikora, specjalista ds. Informacji Publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich.

– Termin zakończenia kontraktu jest obecnie procedowany – mówi Krzysztof Kozioł.

Według przedstawicieli Budimexu opóźnienia wynikają między innymi z konieczności zmiany projektu umocnienia skarp w obrębie inwestycji. O problemach na bieżąco informowany jest inwestor.

– W trakcie prowadzenia prac „pojawiają się” czynniki mogące powodować pewne komplikacje, tak jak to miało miejsce w przypadku niezinwentaryzowanych przyłączy do kanalizacji w Zagórzu. Znaczący wpływ na powstawanie opóźnień mają nieprzewidziane warunki gruntowe, które wymagają opracowania rozwiązań zastępczych. Wpływ na „poślizg czasowy” mają niezmiennie skomplikowane uwarunkowania lokalizacyjne – położenie drogi w terenie podgórskim, niestałe warunki atmosferyczne oraz niekorzystna budowa geologiczna terenu. Ponadto prace prowadzone są pod ruchem, co przy parametrach istniejącej drogi (bardzo wąska jezdnia) jest sporym utrudnieniem – dodaje Ewa Sudoł-Sikora.

Umowa zawarta pomiędzy Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, a Budimexem przewiduje kary finansowe m.in. za nieterminowe wykonanie zamówienia. Ich wysokość może być uzależniona od terminu zakończenie inwestycji.

embe

foto: archiwum Esanok.pl

06-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)