REKLAMA
REKLAMA

ZAGÓRZ – KOMAŃCZA: Remont drogi może potrwać do września 2014?

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. W październiku 2013 roku prace budowlane na drodze Zagórz – Komańcza miały doczekać się finału. Rzeczywistość jest zgoła odmienna. Remont potrwa najprawdopodobniej do jesieni przyszłego roku.

27 września 2012 roku firma Budimex przejęła plac pod budowę. Oficjalne przekazanie nastąpiło w Urzędzie Miasta i Gminy w Zagórzu. Zygmunt Cholewiński – ówczesny wicemarszałek województwa podkarpackiego podkreślał, że termin inwestycji jest krótki, ale zadanie jest do wykonania. Takie zdanie podzielały inne osoby uczestniczące w przekazaniu terenu pod inwestycję.

– Jest to termin bardzo krótki. Mam nadzieję, że firma Budimex, która zwyciężyła w przetargu dotrzyma obranych terminów – mówił 27 września 2012 roku Marek Szpara, radny powiatu sanockiego, a zawodowo pracownik Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Inwestycja przekroczyła półmetek

Zaawansowanie prac wynosi 71 %, zaś obiekty mostowe wykonane są w 95%. Pozostały jeszcze roboty wykończeniowe – informuje Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy Budimexu.

Prace, które zgodnie z ustaleniami sprzed roku miały być już zakończone, prowadzone są jeszcze w Zagórzu, Czaszynie, Brzozowcu, Szczawnym, Rzepedzi i Komańczy. Frustracja mieszkańców powiatu sanockiego, korzystających z drogi osiąga poziom zenitu. Pretensje spadają na samorządy lokalne.

– Stopień przygotowania i realizacji tej inwestycji rozczarowuje. Remont drogi wojewódzkiej Zagórz – Komańcza to ogromne przedsięwzięcie, które na obecnym etapie generuje szereg problemów dla naszej społeczności. Jako samorząd staramy się je na bieżąco rozwiązywać współpracując z inwestorem i wykonawcami tak aby roboty budowlane były jak najmniej uciążliwe dla naszych mieszkańców – mówi Ernest Nowak, burmistrz Zagórza.

Z czego wynikają opóźnienia?

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie oraz firma Budimex rozmawiają o przedłużeniu terminu zakończenia inwestycji. Według nieoficjalnych informacji do jakich dotarła redakcja portalu Esanok.pl, brane pod uwagę są dwie daty zakończenie zadania – marzec i wrzesień przyszłego roku. Inwestor nie potwierdza takiego scenariusza.

– W chwili obecnej nie da się określić konkretnej daty. Aneks do umowy został podpisany z datą zakończenia robót do 21 listopada br. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z wykonawcą, podczas którego zostanie przeanalizowany m.in. postęp prac na budowie. Nie są wykluczone również negocjacje związane ze zmianą terminu zakończenia kontraktu – komentuje Ewa Sudoł-Sikora, specjalista ds. Informacji Publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich.

– Termin zakończenia kontraktu jest obecnie procedowany – mówi Krzysztof Kozioł.

Według przedstawicieli Budimexu opóźnienia wynikają między innymi z konieczności zmiany projektu umocnienia skarp w obrębie inwestycji. O problemach na bieżąco informowany jest inwestor.

– W trakcie prowadzenia prac „pojawiają się” czynniki mogące powodować pewne komplikacje, tak jak to miało miejsce w przypadku niezinwentaryzowanych przyłączy do kanalizacji w Zagórzu. Znaczący wpływ na powstawanie opóźnień mają nieprzewidziane warunki gruntowe, które wymagają opracowania rozwiązań zastępczych. Wpływ na „poślizg czasowy” mają niezmiennie skomplikowane uwarunkowania lokalizacyjne – położenie drogi w terenie podgórskim, niestałe warunki atmosferyczne oraz niekorzystna budowa geologiczna terenu. Ponadto prace prowadzone są pod ruchem, co przy parametrach istniejącej drogi (bardzo wąska jezdnia) jest sporym utrudnieniem – dodaje Ewa Sudoł-Sikora.

Umowa zawarta pomiędzy Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, a Budimexem przewiduje kary finansowe m.in. za nieterminowe wykonanie zamówienia. Ich wysokość może być uzależniona od terminu zakończenie inwestycji.

embe

foto: archiwum Esanok.pl

06-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)