REKLAMA
REKLAMA

Zakończyła się konserwacja ikon w Muzeum Historycznym w Sanoku (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Muzeum Historyczne w Sanoku po raz kolejny poddało konserwacji pięć cennych ikon datowanych na okres od XVI-XVIII w. Wśród ikon znalazły się: Matka Boska Hodegetria, XVI w. z Moszczańca, Chrystus Pantokrator, XVII w. z Pielni, Archanioł Michał, XVII- pochodzenie nieznane, Deesis, XVIII w. z Weremienia oraz Pieta, XVIII w. z Bóbrki.

Obiekty wytypowane do konserwacji wybrane zostały nie tylko z magazynu, ale także ze stałej ekspozycji malarstwa cerkiewnego w salach Zamku.

Zdecydowaliśmy się na renowację jednej z piękniejszych i cenniejszych ikon z naszych zbiorów, z wizerunkiem Marii z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii (Przewodniczki) pochodzącej z cerkwi w Moszczańcu. Widoczna szczelina na całej długości ikony, powodowała coraz większe rozklejenie się desek, ubytki warstwy malarskiej i złuszczenia.

Unikalną ikoną jest sporych rozmiarów wizerunek Archanioła Michała z XVII w., malowana w duchu barokowego malarstwa łacińskiego. Wokół centralnej postaci w tzw. klejmach znajdują się znakomite sceny z żywotem tego popularnego zarówno w ikonografii wschodniej, jak i zachodniej świętego. Pozostałe ikony konserwowane były w latach 60. i 70. wymagały więc podjęcia natychmiastowych działań konserwatorskich. Muzeum Historyczne już po raz trzeci uzyskało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna renowacja kosztowała prawie 54 tys. zł, z czego 40 tys. przekazało Ministerstwo. Uwzględniając poprzednie lata, Muzeum otrzymało z Warszawy w sumie ok. 140 tys zł. Dzięki pisanym projektom i pozyskaniu funduszy z MKiDN udało nam się zakonserwować i ocalić od zniszczenia ponad 15 bezcennych dzieł.

Przy renowacji ikon pracowały dwie restauratorki dzieł sztuki: mgr Barbara Bandurka, której powierzono trzy najstarsze ikony z XVI i XVII w. oraz mgr Anna Skrabalak, konserwator z kilkuletnim stażem, która odnowiła dwie ikony z XVIII w.

materiały nadesłane

31-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)