REKLAMA
REKLAMA

ZAMEK SANOK: Wzgórze zamkowe urzeka swym pięknem (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Dziedziniec sanockiego zamku w ramach rewitalizacji wzgórza zamkowego zmienił się nie do poznania. Nabrał historycznego, ale także rekreacyjnego klimatu. Mieszkańcy oraz turyści długo czekali na końcowy efekt. Nie ma jednak wątpliwości, że ich cierpliwość została nagrodzona.– Zrekonstruowaliśmy stare wejście na pierwsze piętro do zamku –
mówi Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Naturalnie nie przekuwano otworu na wejście, aby nie demontować ekspozycji, która znajduje się za ścianą. Nowego blasku nabrał ponadto taras widokowy.
– Udało się nam podnieść taras widokowy. Z tej perspektywy widok na Dolinę Sanu mamy fantastyczny – dodaje dyrektor Banach.
– Przy zrekonstruowanym murze znajdowały się średniowieczne stajnie. Co symbolizują te trzy wiaty. Naturalnie mur jak i wiaty były większych rozmiarów. My jednak podkreślamy to, jak stary plac zamkowy, stara XVI-wieczna zabudowa wyglądała – wyjaśnia W. Banach.

Wiele zmieniło się nad powierzchnią. Zmiany zaszły także pod ziemią dziedzińca zamkowego.
– Spacerując po dziedzińcu, przez okna, które znajdują się na powierzchni będzie można zajrzeć do podziemi, które obecnie są przygotowywane
– dodaje dyrektor.
– Mieścić się tu będzie m.in. okrągła sala konferencyjna. Dookoła tej sali znajduje się okrągły korytarz, który będzie miał charakter wystawowy. Sale obok posłużą za nowe magazyny dla muzeum.

Projekt ma nadać wzgórzu zamkowemu nowy atrakcyjny wygląd i sprawić by stało się ono kulturalnym centrum miasta.

M. P.

08-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)