REKLAMA
REKLAMA

Zawyją syreny alarmowe – tak sanoczanie uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

SANOK / PODKARPACIE.  Dzisiaj (1 sierpnia) mija 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Symbolicznie w godzinę ,,W” uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Dzień 1 sierpnia jest od wielu lat datą symboliczną w polskim kalendarzu. W tym dniu cała Polska czci pamięć i oddaje hołd bohaterskim żołnierzom Powstania Warszawskiego oraz mieszkańcom stolicy poległym i zamordowanym w czasie powstania. Powstanie Warszawskie, którego 69. rocznica przypada w bieżącym roku, zajmuje szczególne miejsce na kartach historii niepodległościowych zrywów narodu, ze względu na wyjątkowe bohaterstwo i tragizm losu jego uczestników.

W związku z powyższym, w dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 na terenie powiatu sanockiego zostaną włączone syreny alarmowe. Syreny zostaną uruchomione na okres 1 minuty i emitować będą dźwięk ciągły.

Dźwięk syren w rocznicę godziny „W” stał się nieodłącznym atrybutem obchodów rocznicowych i ma wymiar symbolu, który powinien skłaniać do chwili refleksji nad ofiarą Powstańców Warszawskich i mieszkańców stolicy, jaką złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Włączone syreny i zatrzymujący się w geście hołdu dla bohaterów Powstania Warszawskiego ludzie na ulicach polskich miast, wpisały się trwale nie tylko w symbolikę związaną z powstaniem, ale stały się także jednym z najważniejszych elementów polskiej tożsamości historycznej oraz najbardziej wymownych świadectw pamięci narodu o swoich bohaterach.

01-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)