REKLAMA
REKLAMA

Zielona Flaga dla sanockich przedszkoli (ZDJĘCIA)

SANOK/ PODKARPACIE. Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 3 i Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 4 w Sanoku to dwie, spośród ośmiu placówek oświatowych na Podkarpaciu, które otrzymały Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny „Zielona Flaga”. To jedno z najważniejszych szkolnych wyróżnień ekologicznych.

Dyrektor Przedszkola nr 3 Małgorzata Pietrzycka oraz koordynator programu Elżbieta Kopczyk odebrały certyfikaty podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu „Szkoły dla Ekorozwoju”.

Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za podejmowanie licznych przedsięwzięć przyrodniczo – ekologicznych oraz realizację Międzynarodowego Projektu „Szkoły dla Ekorozwoju”. Projekt edukacji i aktywności ekologicznej należy do Międzynarodowej Sieci „Eco Schools”. Jego Kapituła przyznaje najbardziej prestiżowe wyróżnienia ekologiczne dla placówek na całym świecie

W Polsce nad całością realizacji programu oraz oceną aplikacji certyfikatu „Zielonej Flagi” czuwa kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska, NFOŚiGW, Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja, Federacji Inicjatyw Oświatowych, Patrolu Zielona Lekcja oraz instytucji zaangażowanych w programie zrównoważonego rozwoju.

Certyfikaty „Zielonej Flagi” są przyznawane przedszkolom i szkołom na rok szkolny i mają zachęcić do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych.

Przez cały rok przedszkolaki obydwu sanockich placówek uczestniczył w zajęciach i warsztatach przybliżających im postawę wzorowego ekologa. Podjęte zostały działania z zakresu „Zdrowego odżywiania” i „Na topie elektroodpadów”. Do realizacji międzynarodowego projektu na rzecz ekorozwoju zaangażowano całą społeczność przedszkola, rodziców i pracowników oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.

Wśród najbardziej prestiżowych działań w Przedszkolu nr 3 należy wymienić: konkurs Eko-plastyczno – techniczny „Segregujesz nie marnujesz”, zbiórkę elektrośmieci, makulatury, zużytych baterii, plastikowych zakrętek w ramach akcji „Pomoc dla Marysi”, zorganizowanie „Dnia Marchewki”, czy projektu „Mini rabatki”.

Natomiast w Samorządowym Przedszkolu Publicznym nr 4 wśród działań, które szczególnie nadały ekologiczny charakter pracy przedszkola, wyróżnimy: zorganizowanie konkursu plastyczno – technicznego „Dobre Rady na Odpady”, zbiórkę elektrośmieci i wykonanie przez rodziców „Przybysza z Kosmosu”, całoroczną zbiórkę zużytych baterii i plastikowych zakrętek i pomoc chorym dzieciom, uszycie przez rodziców strojów ekologicznych z surowców i odpadów ekologicznych, zorganizowanie I Międzyprzedszkolnej Olimpiady Ekologicznej, w której uczestniczyły wszystkie sanockie przedszkola, przeprowadzenie akcji „Kolorowy tydzień” związanej ze zdrowym żywieniem, zorganizowanie wycieczek ekologicznych i spotkań z przedstawicielami LOP i nadleśnictw, a także akcji sadzenia drzewek i udział w akcji „Drzewko dla Sanoczan”.

Przedszkolaki dziękują wszystkim, którzy mieli swój wkład w odniesiony sukces, a także tym, którzy okazali im pomoc: instytucjom oraz osobom prywatnym i sponsorom.

materiały nadesłane

06-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)