REKLAMA
REKLAMA

​Halloween: dobra zabawa czy amerykańskie „święto dziczyzny”?​ (FILM, SONDA)

​Halloween: dobra zabawa czy amerykańskie „święto dziczyzny”?​ (FILM, SONDA)

Nazwa Halloween pochodzi od angielskiego „All Hallows’ Eve” czyli wigilia Wszystkich Świętych obchodzona w wielu krajach 31 października. Zdaniem naszych przodków to właśnie w tę noc zaciera się granica między światem żywych, a światem umarłych.

Ponad dwa tysiące lat temu celtyccy kapłani tzw. druidzi wieczorem 31 października rozpalali wielkie ognisko. Dobre duchy zapraszali, złe odstraszali. W odstraszaniu miały im pomóc czarne, pocięte stroje przypominające demony.

Kościół katolicki sprzeciwiał się organizowaniu święta Halloween. Jednym z głównych powodów było składanie przez druidów roślin, zwierząt czy też ludzi na ołtarzach ofiarnych. Dary te miały wzmocnić siłę Słońca, które miało przeciwstawiać się złu i ciemności.

Odniesienie do Halloween jest coraz bardziej widoczne w popkulturze. Najhuczniej obchodzone w Ameryce, Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Francji zaczęło być wprowadzane również na tereny innych państw. Do Polski przywędrowało w latach 90-tych.

Święto z pozoru niewinne często przybiera drastyczną formę. W tym dniu dzieci chodzą z dyniowymi wiaderkami do których zbierają słodkości. W krajach anglojęzycznych nie można nie wziąć udziału w zabawie. Jeśli ktoś nie poczęstuje dzieci cukierkami może się spotkać z tzw. „psikusem”. Jakie pomysły mogą mieć halloweenowi przestępcy? Obejrzyjcie sondę!

red.
foto: sxc.hu

30-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)