REKLAMA
REKLAMA

„Fantazje z twórczością ludową – Rok Oskara Kolberga” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Szkoła Podstawowej nr 3 w Sanoku była organizatorem VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Interdyscyplinarnego z cyklu „Fantazje z…”. Ponieważ rok 2014 został poświęcony pamięci Oskara Kolberga, dlatego organizatorzy Konkursu Fantazje z twórczością ludową – Rok Oskara Kolberga  skupili się na tematyce związanej z działalnością tego wspaniałego etnografa.

Do rywalizacji przystąpiły 4 osobowe drużyny z klas trzecich SP 2, SP 3, SP 6  i SP 7
w Sanoku. Uczestnicy zmagali się z „łamańcami językowymi”, czyli odczytaniem życzeń świątecznych zapisanych gwarą góralską i przetłumaczeniem informacji o Św. Mikołaju z gwary śląskiej na język ogólnopolski. Uczestnicy wykazali się znajomością narodowych tańców i podstawowych instrumentów występujących w kapelach ludowych w zadaniach muzycznych. Spryt  i współpraca grupy konieczne były w ćwiczeniach manualnych – nawlekanie koralików z zachowaniem rytmu elementów i ozdabianie doniczki ceramicznej. Ponadto drużyny wykazały się znajomością polskich zwyczajów świątecznych ukrytych wśród innych pochodzących z różnych stron świata, a także znajomością zawodów, które wyginęły ( kołodziej, zdun, bednarz itp.)
W wyniku ostrej rywalizacji a w końcówce zmagań –  po dogrywce (SP 2 z SP 3)  zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku w składzie: Ewa Drabik, Nikola Maślanka, Wiktor Matyniak, Dawid Nowosielski
Kolejne miejsca:
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3: Natalia Bogaczewicz, Zofia Chryń, Dawid   Kłodowski, Karol Gobułtowicz
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7: Gaja Jatczyszyn, Aleksandra Miksiewicz, Maksymilian Wójcik, Filip Świder
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6: Agnieszka Wasylew, Natalia Jagniszczak, Karol Gołda, Karol Pajęcki
Uczniów do konkursu przygotowały panie: p. Mariola Bodnar, p. Ewa Chudziak, p. Barbara Kosztołowicz, p. Anna Żółkiewicz)

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Kamilla Jaros – Mulka – przew., p. Anna Żółkiewicz, p. Mariola Bodnar, p. Ewa Chudziak.
Po zmaganiach konkursowych na wszystkich zebranych czekała miła niespodzianka.
Z mini recitalem przybyli uczniowie klasy akordeonu i skrzypiec PSM
w Sanoku, którzy pod opieką i przy akompaniamencie Pana Grzegorza Bednarczyka przedstawili zebranym wiązankę utworów ludowych, czym wzbudzili ogromny aplauz wśród uczestników.
Następnie Pan Dyrektor Adam Mindur podsumował konkurs oraz  wręczył poszczególnym drużynom dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Na koniec była chwila dla fotoreporterów – czyli pamiątkowe zdjęcia.
Konkurs przygotowały i poprowadziły Panie: Małgorzata Kielar, Barbara Kosztołowicz
i Barbara Pytlowany.

materiały nadesłane


19-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)