REKLAMA
REKLAMA

W 75. rocznicę IV rozbioru Polski. „Tamta złota jesień 1939” – pamięć i modlitwa o pokój

TREPCZA / PODKARPACIE. Park „Kwitnąca Akacja” z mieszczącą się na jego terenie Kwaterą Katyńską stanie się w środę 24 września 2014 roku miejscem refleksji i modlitwy. Dla dzieci i młodzieży Zespołu Szkół będzie to również lekcja historii w plenerze.

Pamiętne wrześniowe daty 1 września  1939 roku – inwazja hitlerowskich Niemiec i rozpoczęcie II wojny światowej  oraz 17 września 1939 roku – wkroczenie  i zajęcie przez wojska sowieckie wschodnich terenów Polski wyznaczają tzw. IV rozbiór Polski. „Tamta złota jesień 1939” po ustabilizowaniu się zgodnie z tajnym porozumieniem Ribbentrop-Mołotow linii demarkacyjnej między okupantami na Bugu i  Sanie pozostała w pamięci Polaków, zwłaszcza na terenach zajętych przez Armię Czerwoną początkiem licznych aresztowań i deportacji setek tysięcy rodaków na bezkresne tereny ówczesnego ZSRR po Kazachstan, Syberię, Kałymę, Kamczatkę. Ich los przez wiele lat otoczony był tajemnicą.

Prawda o Katyniu i innych miejscach, gdzie skrytobójczo zabito „kwiat polskiej inteligencji” w pełni przebiła się dopiero po 70 latach. Pamięć o innych ofiarach tzw. „Golgoty Wschodu” wciąż pozostaje nie odkrytą kartą najnowszej historii.

Trudno zliczyć zmarłych podczas transportów w bydlęcych wagonach, ofiary katorżniczej pracy w kopalniach Workuty, przy wyrębie lasów w syberyjskiej tajdze, budujących lepianki w kazachskim stepie – umierających z głodu, zimna i… ogromnej tęsknoty za najbliższymi i ojczystym krajem. Tylko Bóg zna ogrom cierpień i ocean wylanych łez naszych Rodaków.

Program słowno-muzyczny „Tamta złota jesień 1939”, którego początek planowany jest o godz. 11,00 zakończy modlitwa za wszystkie ofiary wojen i o pokój na świecie. Przedstawiciele dzieci i młodzieży złożą kwiaty i zapalą światła pamięci przy Krzyżu Katyńskim.

Serdecznie zapraszamy

Uwaga! W razie deszczu i zimna spotkanie odbędzie się w innym, bardziej sprzyjającym pogodowo terminie.

źródło: materiały nadesłane

18-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)