REKLAMA
REKLAMA

21-22 CZERWCA: Bieszczadzki Puchar Głowatki. Ostatnie dni zapisów

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Bieszczadzki Okręg Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku, Koło PZW w Zagórzu oraz Gmina Zagórz zapraszają na IV Bieszczadzki Puchar Głowatki. Pozostało pięć dni na zapisy. Szczegóły w rozwinięciu wiadomości.

Szanowni Państwo! Witamy Was serdecznie na witrynie internetowej miłośników głowatki z Bieszczadów. Większość nas zrzeszona jest w Kole PZW w Zagórzu. Pomimo różnic w wieku, wykształceniu, wykonywanych profesjach łączy nas wspólna troska o stan bieszczadzkiej przyrody oraz fascynacja wyjątkową rybą jaką jest głowacica zwana popularnie głowatką. Gatunek  ten (z łac. Hucho hucho) określany często mianem łososia akwenów słodkowodnych, w Polsce występuje jedynie w trzech rzekach: Dunajcu, Popradzie i Sanie.  Głowatka  figuruje na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Głowacica została  uznana za gatunek zagrożony (endeangered), co oznacza, że ryzyko jej wymarcia w naturze jest znaczne. Naturalne populacje głowacicy są chronione również przez Dyrektywę Siedliskową UE oraz Konwencje Berneńską.
Konieczność ochrony głowatki wynika z faktu, iż będąc gatunkiem zagrożonym jest ona jednocześnie bardzo poszukiwaną zdobyczą wśród wędkarzy, coraz liczniej przybywających w region Bieszczadów. Ogromnym zagrożeniem dla populacji głowatki są kłusownicy uaktywniający się zwłaszcza podczas tarła tego gatunku, które odbywa się od marca do maja.

Głównym celem naszych działań jest ochrona i promocja głowatki poprzez stworzenie programu ekologicznego, który w myśl zasady zrównoważonego rozwoju gwarantowałyby ciągłość istnienia gatunku Hucho hucho bez szkody dla turystyki wędkarskiej, która od 1985 r. kiedy to na bieszczadzkich łowiskach Sanu odbyły się V Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Muchowym odgrywa stale rosnącą rolę w systemie gospodarczym regionu Bieszczadów.

Opisaną powyżej misję realizujemy m.in. poprzez: pogananki z młodzieżą, filmy edukacyjne, wiosenne akcje sprzątania brzegów Sanu). Naszym dorocznym świętem są dwudniowe zawody wędkarskie połączone z konferencją naukową organizowane pod nazwą „Bieszczadzki Puchar Głowatki”, w którym z roku na rok uczestniczy coraz więcej miłośników wędkarstwa zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Zapraszamy do współpracy!

Jerzy Zuba

Zapisy na zawody 2014

IV BIESZCZADZKI PUCHAR GŁOWATKI

PROGRAM IMPREZY:
21 czerwiec 2014 (sobota)
godz. 04.30 – 05.30
• odprawa techniczna dla zawodników zawodów wędkarskich
• rozlokowanie zawodników na łowiskach
godz. 05.30 – 10.30 – I tura zawodów
godz. 10.30 – 11.30 – powrót do bazy zawodów Ośrodek Sportu i Rekreacji „ZAKUCIE”
godz. 11.30 – posiłek
godz. 13.00 – ogłoszenie wyników I tury zawodów
godz. 15.00 – obiad (Hotel nad Osławą ), powitanie uczestników i oficjalne otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz – Ernesta Nowaka oraz inauguracja seminarium naukowego pt. „Perspektywy rozwoju turystyki wędkarskiej w Bieszczadach” .
Po wystąpieniach prelegentów przewidziana jest dyskusja panelowa
godz. 19.00 – biesiada wędkarska w Kolibie na Zakuciu (zespół skoczni narciarskich )

22 czerwiec 2014 (niedziela)
godz. 06.00 – 10.00 – II tura zawodów wędkarskich
godz. 13.00 – ogłoszenie wyników „IV Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki”, wręczenie nagród, posiłek, pożegnanie uczestników i oficjalne zakończenie imprezy

REGULAMIN IMPREZY:

1.Organizator imprezy.
Impreza odbywa się przy wsparciu i pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. Organizatorami imprezy w sensie prawnym są: Bieszczadzki Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku (część edukacyjno – szkoleniowa) oraz Koło Wędkarskie PZW w Zagórzu Okręg Krosno (zawody wędkarskie).

2. Cel imprezy.
Celem imprezy jest ochrona i promocja bogatych walorów przyrodniczych i turystycznych rzeki San poprzez organizację zawodów wędkarskich oraz seminarium naukowego na temat: „Ochrona bioróżnorodności rzeki San”

3. Miejsce imprezy.
Baza imprezy – Ośrodek Sportu i Rekreacji „ZAKUCIE”

4. Obowiązki organizatora
Organizator gwarantuje:
– zarybienie łowisk
– 3 posiłki podczas I dnia zawodów (w tym biesiada wędkarska) i 1 posiłek podczas II dnia zawodów
– puchary oraz inne atrakcyjne nagrody rzeczowe. Złowienie głowatki (w przypadku wielu połowów tego gatunku ryby zadecyduje rozmiar) premiowane będzie NAGRODĄ SPECJALNĄ w postaci ekskluzywnego wędziska spinningowego model HM69 Głowatka – 2,98 m 40-80 g

Koszty dojazdu i zakwaterowania ponoszą uczestnicy. Organizator imprezy nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki, urazy, utratę zdrowia lub życia podczas imprezy.

5. Techniki połowu ryb i klasyfikacja
Połów odbywa się metodą spinningową lub muchową – no kill. Zawody odbywają się w II czterogodzinnych turach. Ryby zaliczane do punktacji: głowacica, pstrągi, lipienie.

6. Warunki uczestnictwa
Warunkiem uczestnictwa w zawodach wędkarskich jest posiadanie zezwolenia PZW na połów ryb w wodach górskich w okręgu krośnieńskim oraz dokonanie zgłoszenia za pośrednictwem poniższego formularza zgłoszeniowego z jednoczesnym wniesieniem opłaty startowej w wysokości 70 zł na konto Koła Wędkarskiego PZW w Zagórzu (42 8642 0002 2001 0000 4747 0001 z dopiskiem „Głowatka” ) zapisy od 01.05 do 31.05.2014 r. Liczba miejsc ograniczona. Lista uczestników zostanie ustalona na podstawie kolejności zgłoszeń.
– wszelkich dodatkowych informacji udzielają kol.:
Tomasz Pyrć (tel. 667 557 338)
Grzegorz Krzywda (tel. 668 495 815)

materiały nadesłane

26-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)