REKLAMA
REKLAMA

Alicja Wosik nie jest już wicewojewodą. WOJEWODA CHOMYCZ: Byłam zażenowana decyzją wejścia w koalicję z PiS. ALICJA WOSIK: Rezygnację złożyłam już 22 listopada

„Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zakończyła 1 grudnia br. współpracę z wicewojewodą Alicją Wosik. Prezes Rady Ministrów odwołał Alicję Wosik z zajmowanego stanowiska” – tak brzmi treść komunikatu, który otrzymaliśmy dziś z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Powodem tej decyzji ma być wejście Alicji Wosik w skład koalicyjnego zarządu PiS powiatu sanockiego. Była wicewojewoda zaznacza jednak, że rezygnację z tej funkcji złożyła sama już 22 listopada.

– Koalicja PO-PSL sprawdza się w strukturach rządowych i samorządowych. Dlatego z dezaprobatą i dużym zażenowaniem przyjęłam informację o wejściu pani Alicji Wosik w skład koalicyjnego zarządu PiS powiatu sanockiego. W związku z powyższym współpraca wojewody i wicewojewody zakończyła się 1 grudnia – oświadczyła wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

W odpowiedzi otrzymaliśmy list od Alicji Wosik:

„Szanowni Państwo,

odnosząc się do rozesłanego dziś oświadczenia p. Wojewody Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej pragnę przypomnieć, że decyzję o zamiarze objęcia mandatu samorządowego, a w związku z tym o rezygnacji z funkcji Wicewojewody Podkarpackiego ogłosiłam podczas konferencji prasowej w dniu 22 listopada br. W tym też dniu powiadomiłam o swojej decyzji p. Wojewodę, a następnie zainteresowane redakcje. W ślad za tą decyzją, przed złożeniem ślubowania samorządowego złożyłam pisemną rezygnację z funkcji Wicewojewody Podkarpackiego na ręce Pani Premier Ewy Kopacz i została ona w dniu 1 grudnia br. przyjęta. Pani Premier wyraziła jednocześnie podziękowanie za moją pracę na tym stanowisku.

Zgadzam się, że koalicja PO-PSL sprawdza się w strukturach rządowych i samorządowych. Dlatego też mamy zalecenie zawierania podobnych koalicji również na niższych szczeblach samorządu – tam gdzie jest to możliwe. Tam, gdzie nie ma do tego warunków, funkcjonują różne koalicje i są na to dziesiątki przykładów (np. niedawna koalicja PO-PSL-PiS w sejmiku województwa świętokrzyskiego, wysoko oceniona przez marszałka PSL Adama Jarubasa, czy też inne przykłady koalicji w powiatach i gminach). W specyficznych realiach Powiatu Sanockiego, gdzie objęłam mandat samorządowy, jedyną możliwą na dzień dzisiejszy koalicją jest ta zawarta 1 grudnia, z udziałem: 2 radnych PSL + 3 radnych komitetu obywatelskiego + 6 radnych PiS, przy czym pozostajemy otwarci na współpracę z pozostałymi radnymi.

Decyzja podjęta podczas sesji jest naszą suwerenną decyzją jako radnych zgodnie z rotą ślubowania, która nakazuje nam m.in. „czynić wszystko dla pomyślności wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli”. Wypełniamy w ten sposób także szczególne posłannictwo PSL, które nade wszystko nakazuje nam dbałość o dobro Małych Ojczyzn i ich mieszkańców. Oceniam zawartą koalicję jako wysoce korzystną dla Powiatu Sanockiego i jego mieszkańców, stąd też moja decyzja. Uważam (a potwierdzają to także zapisy „Ustawy o samorządzie powiatowym” i in.) , że zwłaszcza w warunkach samorządowych dobro lokalnych społeczności ma pierwszeństwo przed polityką – tej zasadzie pozostaję wierna i wiem, że znajduje ona zrozumienie wśród wielu działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, do którego przynależę i którego szeregów nigdy nie miałam zamiaru opuszczać.

Załączam jednocześnie podziękowanie podsumowujące tę prawie 3-letnią kadencję”.

foto: PUW / esanok.pl

05-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)