REKLAMA
REKLAMA

Awaria w elektrowni atomowej na Ukrainie: Polsce nic nie grozi ?

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki ws. sytuacji na Ukrainie – brak jakiegokolwiek zagrożenia dla mieszkańców Polski.

W związku z przeciążeniem strony internetowej PAA publikujemy w BIP Prezesa PAA aktualny komunikat ws. sytuacji w elektrowni jądrowej na Ukrainie

BRAK ZAGROŻENIA RADIACYJNEGO

W dniu 3 grudnia 2014 r. media poinformowały o incydencie w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże znajdującej się ok. 700 km od granic Polski.

Z informacji, jakie od ukraińskiego dozoru jądrowego otrzymała Państwowa Agencja Atomistyki wynika, że 28.11.2014 r. wystąpiły problemy z turbiną i generatorem prądu bloku III, który musiał zostać wyłączony (spowodowało to konieczność wyłączenia całego bloku,€“ a więc i reaktora).

Do usterki doszło poza budynkiem mieszczącym reaktor. Incydentowi takiemu nie towarzyszy żadne uwolnienie do środowiska substancji promieniotwórczych. W związku z tym brak jest jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego na terenie elektrowni jądrowej, jak i poza nią, a tym bardziej dla mieszkańców Polski,€“ ponieważ nie było to zdarzenie radiacyjne.

Sytuacja radiacyjna kraju jest na bieżąco całodobowo monitorowana przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych. Na podstawie danych z systemu stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie stwierdzono żadnych odchyleń od wartości normalnych (nie odnotowano wzrostu poziom mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski).

Na podstawie powyższych informacji Państwowa Agencja Atomistyki stwierdza brak jakichkolwiek zagrożeń radiacyjnych.

Stan na 5 grudnia 2014 r. godzina 17:30

Monika Kaczyńska
Rzeczniczka Prasowa Państwowej Agencji Atomistyki

Poniżej mapa rozkładu mocy dawki promieniowania gamma w Polsce. Mapa aktualizowana jest co 24 godz.

ŹRÓDŁO: Państwowa Agencja Atomistyki

06-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)