REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzkie barwy i smaki Wielkanocy (ZDJĘCIA)

SZCZAWNE / PODKARPACIE. Niezwykle odświętna atmosfera towarzyszyła uroczystości, na którą w sobotę (12.04.2014 r.) do Ośrodka Kultury w Szczawnem przybyło liczne grono mieszkańców wsi Szczawne, Kulaszne i Wysoczany, władz Gminy Komańcza oraz zaproszonych gości.

Spotkanie pod nazwą Barwy i smaki Wielkanocy zorganizowano z inicjatywy Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego Na Rzecz Rozwoju Wsi:  Szczawne i Kulaszne oraz działającego w ramach ww. stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich.

Współorganizatorem imprezy był miejscowy Ośrodek Kultury. Mieszkańcy Szczawnego oraz Kulasznego zdecydowali się założyć Stowarzyszenie, które w chwili obecnej posiada już pełną osobowość prawną, aby wypełnić „lukę” powstałą po zlikwidowaniu szkoły podstawowej. Celem organizacji jest integrowanie społeczności lokalnej, inicjowanie imprez kulturalnych i edukacyjnych, kultywowanie tradycji.

Założyciele Stowarzyszenia zdają sobie sprawę, że zadanie nie jest łatwe, gdyż do tej pory w Szczawnem i Kulasznem, jeżeli chodzi o kulturę, niewiele się działo. Tym cenniejsze okazały się słowa wsparcie, jakie do mieszkańców wsi skierował główny z zaproszonych gości – Alicja Wosik – Wicewojewoda Podkarpacka.

Pani Wojewoda doskonale zrozumiała intencje oraz plany działaczy Stowarzyszenia. W bardzo serdecznym przemówieniu Alicja Wosik szczególną uwagę zwróciła na fakt, że przy stowarzyszeniu działa Koło Gospodyń Wiejskich, co jest bardzo cenne w czasach, gdy powraca moda na wieś i folklor. Panie z KGW wykazały się wielką gościnnością i przygotowały smaczny poczęstunek nawiązujący do tradycji śniadania wielkanocnego. Ogromne wyrazy uznania należą się także uczniom Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach, z kierunków technik żywienia oraz usług gastronomicznych oraz architektura krajobrazu, którzy przygotowali dekoracje stołów, wypieki, pasztety oraz pieczenie wielkanocne.

A bogato zdobiony stół – stoisko ZS CKR Nowosielce przyciągał uwagę wszystkich uczestników uroczystości. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół w Rzepedzi przygotowali przepiękny program artystyczny wprowadzający w klimat zbliżających się świąt.

Całości dopełnili: ks. Julian Feleńczak – proboszcz Parafii Prawosławnej w Szczawnem oraz ks. Andrzej Żuraw – proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Kulasznem, którzy przeprowadzili ekumeniczną modlitwę i dokonali symbolicznego poświęcenia pokarmów.

materiał nadesłany

17-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)