REKLAMA
REKLAMA

„Bóg Niżyński” – spektakl i warsztaty

SANOK / PODKARPACIE. Sanocki Dom Kultury zaprasza na spektakl pt. „Bóg Niżyński” w wykonaniu Teatru Wierszalin, prezentowany w ramach projektu Teatr Polska, który odbędzie się 16 października o godz. 18.00. Bilety (10 zł) do nabycia w kasie SDK.

Diagilew nie żyje… Tymi słowami zaczyna się „Bóg Niżyński”. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: „Seroża, zatańczę na twoim grobie”. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w zadziwiającym obrzędzie.

Niżyński odgrywa swoje kolejne artystyczne wcielenia z „Pietruszki“, „Popołudnia fauna” i  „Święta wiosny”.  Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia i skruchy staje przed nami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu.

Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi „Dziennikami“ Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym.

„Bóg Niżyński“ nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci. To jeden ze sztandarowych spektakli Teatru Wierszalin, pozostający w żelaznym repertuarze. Wielokrotnie nagradzany w konkursach i na festiwalach teatralnych. Zyskał pochlebne recenzje najbardziej wymagających krytyków.

Realizatorzy, obsada:
Scenariusz i reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Eva Farkasowa, Jano Zvarski
Muzyka: Piotr Nazaruk
Wacław Niżyński: Rafał Gąsowski
Romola: Katarzyna Siergiej
Diagilev: Dariusz Matys
Lunatyczka: Paula Czarnecka
Narcyz Narcyz: Miłosz Pietruski

SDK
ul. Mickiewicza 24
38-500 Sanok
tel-fax. 013 463 10 42
www.sdksanok.pl

 

10-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)