REKLAMA
REKLAMA

CBŚ rozbiło grupę przestępczą zajmującą się legalizacją luksusowych samochodów

Centralne Biuro Śledcze rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się legalizacją luksusowych samochodów pochodzących z przestępstw popełnianych na terytorium krajów Unii Europejskiej. Grupa zajmowała się również wyłudzaniem podatku VAT.

W efekcie wieloetapowej realizacji sprawy, począwszy od 2013 roku, do chwili obecnej policjanci zatrzymali czternastu członków grupy przestępczej. Odzyskali 12 pojazdów, które już zwrócili niemieckim i belgijskim firmom ubezpieczeniowym.

Centralne Biuro Śledcze przeprowadziło akcję wymierzoną przeciw zorganizowanej grupie przestępczej, działającej na terenie Polski, Niemiec, Belgii i Słowacji, której liderzy i członkowie wywodzą się z kręgu rzeszowskich środowisk przestępczych. Postępowanie jest nadzorowane przez Wydział V ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

Grupa zalegalizowała łącznie co najmniej 15 skradzionych w Niemczech i Belgii pojazdów, głównie marki BMW (modele X6, X5) i innych oraz 8 wyłudzonych z wypożyczalni w Polsce samochodów dostawczych marki Mercedes, o łącznej wartości około 3 milionów złotych. Do chwili obecnej policjanci odzyskali 12 pojazdów, które już zwrócili niemieckim i belgijskim firmom ubezpieczeniowym.

W kradzionych samochodach zatrzymani przerabiali numery identyfikacyjne VIN, tworząc tzw. „klony” identycznych legalnych pojazdu. Wykorzystywali również skradzione niemieckie i belgijskie dowody rejestracyjne in blanco, które były fałszowane w profesjonalny sposób z użyciem podrobionych pieczęci w kilku ośrodkach fałszerskich na terenie Polski.

Przy legalizacji samochodów wytwarzane były także inne fałszywe dokumenty, takie jak: umowy kupna sprzedaży, faktury VAT, potwierdzenia wpłat. Przygotowane w ten sposób pojazdy wprowadzone były do legalnego obrotu poprzez kontrolowane przez liderów grupy spółki z o.o. założone na „słupy”.

Niekiedy samochody użytkowane były przez założycieli i członków rozbitej grupy, jednak generalnie oferowane były do dalszej sprzedaży. Mercedesy wyłudzane w Polsce wywożone były do Belgii i tam dalej odsprzedawane przy wykorzystaniu podobnego mechanizmu.

Jednym z liderów grupy był zatrzymany w maju br. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w Belgii Michał O., który ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. W momencie zatrzymania poruszał się jednym z kradzionych pojazdów marki BMW X5. Był poszukiwany do czterech spraw prowadzonych przez prokuratury w Polsce. Jest podejrzany o dokonanie co najmniej 63 przestępstw, nie tylko związanych z obrotem samochodami, ale także wyłudzeniami kredytów bankowych na wielomilionowe kwoty, wyłudzeniami leasingu oraz podatku VAT.

Równolegle grupa zajmowała się wystawianiem nierzetelnych faktur i wyłudzaniem podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Wykorzystywano do tego celu szereg spółek z o.o., powiązanych ze sobą i powołanych wyłącznie na potrzeby przestępczego procederu, między którymi krążyły faktury. Deklarowane w urzędach skarbowych fikcyjne dostawy towarów do słowackich i belgijskich podmiotów gospodarczych ze stawką VAT „0”, potwierdzane były przez kontrolowane spółki zagraniczne, dzięki czemu grupa przestępcza uzyskała od polskiego urzędu skarbowego zwrot lub kompensatę podatku VAT, na kwotę nie mniej niż 1 milion złotych. Fikcyjne faktury wystawiane dla firm polskich, na łączną kwotę ponad 5,5 miliona złotych, posłużyły do wykazania kosztów, a tym samym pomniejszenia należności podatkowych wobec Skarbu Państwa.

Zysk pochodzący z multiprzestępczej działalności grupy jeden z jej liderów Krzysztof K. lokował m. in. w budowę osiedla domów jednorodzinnych w Warszawie, w celu udaremnienia wykrycia przestępczego pochodzenia uzyskanych środków. Na inwestycji tej prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego do kwoty 5 milionów złotych na poczet grożących kar i grzywien.

W trakcie prowadzonej sprawy ściśle współpracowano z Policją belgijską, niemiecką i słowacką. W efekcie wieloetapowej realizacji sprawy, począwszy od 2013 roku, do chwili obecnej zatrzymano czternastu członków grupy przestępczej, a co do sześciu z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwóm osobom zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Ponadto trzem osobom przedstawiono zarzut „prania brudnych pieniędzy”, a także zarzuty dotyczące paserstwa, przestępstw przeciwko dokumentom i karno-skarbowym.

KWP

16-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)