REKLAMA
REKLAMA

Chciał kupić telefon, dostał segregator

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Szybka reakcja policjantów sprawiła, że oszust nie otrzyma pieniędzy za „sprzedany” towar. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

W ubiegłym tygodniu do tutejszej komendy zgłosił się mieszkaniec Ustrzyk Dolnych, który zawiadomił, że został oszukany, kiedy na portalu internetowym zakupił telefon komórkowy, za który miał zapłacić 510 zł przy odbiorze. „Zamówiony towar” został dostarczony przez listonosza i zgodnie z umową 25-latek zapłacił za przesyłkę. Mężczyzna jeszcze w obecności listonosza otworzył kopertę i zobaczył, że zamiast telefonu otrzymał segregator, a w nim pudełko po lodach i radiator procesora komputerowego. Natychmiast powiadomił policjantów. Postanowieniem Prokuratora Rejonowego w Lesku funkcjonariusze zatrzymali bezpośrednio z placówki poczty kwotę 510 złotych.

Teraz policjanci prowadzą dochodzenie, w którym będą ustalać miejsce zamieszkania oszusta, ponieważ z poczynionych już ustaleń wynika, że podał on nieprawdziwe dane.

Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Policja apeluje, by przy zakupach przez Internet korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych – takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących. To ważne, gdyż w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat.

Sprawdźmy też, za co osoba ta otrzymała pozytywne komentarze, co było przedmiotem transakcji. Sprawdźmy, czy sprzedający oferuje do sprzedaży jeszcze inne towary oprócz tego, który nas interesuje, od kiedy jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub od kiedy prowadzi sklep internetowy. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest cena, za jaką możemy kupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjna niska cena jest podstawowym „chwytem” wykorzystywanym przez oszustów.

Apelujemy więc, by kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności.

źródło: KPP Ustrzyki Dolne

foto: sxc.hu

05-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)