REKLAMA
REKLAMA

Chory „bratanek” wyłudził kilkanaście tysięcy złotych

SANOK / PODKARPACIE. Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Ofiarami tego rodzaju przestępstw padają najczęściej osoby starsze i samotnie mieszkające. Wczoraj na terenie powiatu sanockiego doszło do oszustwa z wykorzystaniem tej metody.

Mężczyzna przekazał przestępcy kilkanaście tysięcy złotych.

Sanoccy policjanci ostrzegają mieszkańców przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Najczęściej jest to kontakt telefoniczny, gdzie rozmówca podaje się za członka lub znajomego rodziny, chcąc w ten sposób wyłudzić pieniądze. Oszuści modyfikują swoją historię w taki sposób, aby była ona jak najbardziej wiarygodna, a zarazem skuteczna.

Wczoraj na terenie powiatu sanockiego doszło do oszustwa z wykorzystaniem tej metody. Do 43-letniego mężczyzny zadzwonił nieznajomy podając się za jego bratanka, który przebywa w Wielkiej Brytanii i poprosił o przesłanie pieniędzy. „Bratanek” poinformował, że choruje na nerki i koniecznie musi poddać się operacji, za którą trzeba zapłacić.43-latek przesłał we wskazane miejsce kilkanaście tysięcy złotych za pośrednictwem przekazu bankowego.

Dopiero po powrocie z banku mężczyzna skontaktował się ze swoim bratankiem i dowiedział się, że obecnie przebywa wraz z rodzicami w Chorwacji i nie ma żadnych problemów ze zdrowiem. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas, bądź telefonują podając się za członków rodziny lub znajomych.

Apelujemy o czujność i podejrzliwość wobec nieznajomych. Jeśli ktoś podaje się za naszego krewnego bądź jego kolegę i prosi o pieniądze, powołując się na przykład na zły stan zdrowia, należy potwierdzić czy opisywana sytuacja polega na prawdzie. Można to zrobić dzwoniąc do rodziców osoby wskazywanej jako ta, która pilnie potrzebuje pomocy, bądź innych członków rodziny. Pamiętajmy, że osoby starsze i samotnie mieszkające są szczególnie narażone na tego rodzaju przestępstwa. Nie udzielajmy przez telefon żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję- telefon alarmowy 997.

Policja apeluje również do ludzi młodych, aby objęli opieką osoby starsze, samotnie mieszkające, chroniąc tym samym przed staniem się ofiarą przestępstwa.

KPP Sanok
foto: sxc.hu

27-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)