REKLAMA
REKLAMA

Chóry z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku odniosły kolejne sukcesy na międzynarodowych festiwalach chóralnych

Grand Prix dla Zespółu Wokalnego „Soul” i II miejsce dla Chóru Mieszanego „Sonores”  na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie oraz III miejsce dla Zespołu Wokalnego „Soul”

na V Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans” w Krakowie to laury jakie w okresie dwóch dni  zdobyły zespoły chóralne działające przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, prowadzone przez dr Monikę Brewczak.

Zespół SOUL na Festwialu w Krakowie

Zespół „Soul” w dniu 13 czerwca o godzinie 12:30 wystąpił na V Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans” w Krakowie, w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To jeden z wysoko ocenianych konkursów chóralnych a cappella w Europie, o czym świadczy liczna reprezentacja uczestniczących w nim zespołów wyłonionych w drodze eliminacji wstępnych. W tegorocznej, piątej edycji, która odbyła się  w dniach 12-15 czerwca wzięło udział 31 chórów z 14 krajów europejskich: Polski (12 chórów), Niemiec (3 chóry), po dwa chóry z Czech, Włoch i Szwecji, po jednym chórze z Danii, Estonii, Łotwy, Macedonii, Norwegii, Rosji, Serbii, Słowenii oraz chór z Izraela.

Zespół SOUL na Festiwalu w Rzeszowie

Rangę festiwalu podkreśla międzynarodowe jury złożone z wybitnych specjalistów chóralistyki: prof. Romuald Twardowski (Polska), Damijan Mocnik (Słowenia), Irina Roganova (Rosja), Daniel Hansson (Szwecja), Rihards Dubra (Łotwa). Uzyskując III miejsce w kategorii muzyki sakralnej „Soul” powtórzył swój sukces z 2010r, gdzie w pierwszej edycji festiwalu również uplasował się na III miejscu.

Po występie w Krakowie zespół wyruszył do Rzeszowa na Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”, który organizowany jest przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem artystycznym objęli: Biskup Rzeszowski – J. E. Ks. Bp. Jan Wątroba, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki – Małgorzata Chomycz-Śmigielska i Prezydent Miasta Rzeszowa – Tadeusz Ferenc.

Chór Mieszany SONORES na Festiwalu w Rzeszowie

Wzięło w nim udział 21 zespołów chóralnych, łącznie około 600 osób. Chóry w kościele pw. Świętego Wojciecha i  Stanisława prezentowały dowolny repertuar o tematyce religijnej. W jury zasiadali prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego z Bydgoszczy jako przewodnicząca, prof. Milan Pazurik z Bańskiej Bystrzycy ze Słowacji i ks. dr Andrzej Widak, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie. W trakcie przesłuchań koncertowych „Soul”  wykonał   pieśni: Kyrie  H. Hammarstroma,  Jubilate  Deo L. Halmosa, Gospodi spasi Triswjatoje P. Czesnokowa, De Profundis Clamavi P. Jańczaka. Doskonały występ „Soulu” zaowocował uzyskaniem nagrody Grand Prix, którą ufundował Biskup Rzeszowski – J. E. Ks. Bp. Jan Wątroba.

W festiwalu tym zaprezentował się także w sobotę 14 czerwca Chór Mieszany „Sonores” uzyskując II miejsce. Nagroda ta jest tym cenna, iż uzyskana podczas pierwszego udziału zespołu w festiwalu chóralnym. Wykonał on utwory: Shalom Aleichem melodię żydowską, Swing low, sweet chariot negro spirituals, Panie, me serce M. Brewczak oraz Dzwoneczek Maryji J. F. Engelharda z akompaniamentem P. Bartłomieja Kalinki.

Zespół Wokalny SOUL będzie oprawiał muzycznie Mszę Św. w trakcie Zjazdu Sanoczan w niedzielę /22.06.2014r./ o godz. 11:00, a po niej wystąpi z krótkim koncertem.

materiały nadesłane

18-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)