REKLAMA
REKLAMA

Chóry z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku odniosły kolejne sukcesy na międzynarodowych festiwalach chóralnych

Grand Prix dla Zespółu Wokalnego „Soul” i II miejsce dla Chóru Mieszanego „Sonores”  na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie oraz III miejsce dla Zespołu Wokalnego „Soul”

na V Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans” w Krakowie to laury jakie w okresie dwóch dni  zdobyły zespoły chóralne działające przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, prowadzone przez dr Monikę Brewczak.

Zespół SOUL na Festwialu w Krakowie

Zespół „Soul” w dniu 13 czerwca o godzinie 12:30 wystąpił na V Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans” w Krakowie, w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To jeden z wysoko ocenianych konkursów chóralnych a cappella w Europie, o czym świadczy liczna reprezentacja uczestniczących w nim zespołów wyłonionych w drodze eliminacji wstępnych. W tegorocznej, piątej edycji, która odbyła się  w dniach 12-15 czerwca wzięło udział 31 chórów z 14 krajów europejskich: Polski (12 chórów), Niemiec (3 chóry), po dwa chóry z Czech, Włoch i Szwecji, po jednym chórze z Danii, Estonii, Łotwy, Macedonii, Norwegii, Rosji, Serbii, Słowenii oraz chór z Izraela.

Zespół SOUL na Festiwalu w Rzeszowie

Rangę festiwalu podkreśla międzynarodowe jury złożone z wybitnych specjalistów chóralistyki: prof. Romuald Twardowski (Polska), Damijan Mocnik (Słowenia), Irina Roganova (Rosja), Daniel Hansson (Szwecja), Rihards Dubra (Łotwa). Uzyskując III miejsce w kategorii muzyki sakralnej „Soul” powtórzył swój sukces z 2010r, gdzie w pierwszej edycji festiwalu również uplasował się na III miejscu.

Po występie w Krakowie zespół wyruszył do Rzeszowa na Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”, który organizowany jest przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem artystycznym objęli: Biskup Rzeszowski – J. E. Ks. Bp. Jan Wątroba, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki – Małgorzata Chomycz-Śmigielska i Prezydent Miasta Rzeszowa – Tadeusz Ferenc.

Chór Mieszany SONORES na Festiwalu w Rzeszowie

Wzięło w nim udział 21 zespołów chóralnych, łącznie około 600 osób. Chóry w kościele pw. Świętego Wojciecha i  Stanisława prezentowały dowolny repertuar o tematyce religijnej. W jury zasiadali prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego z Bydgoszczy jako przewodnicząca, prof. Milan Pazurik z Bańskiej Bystrzycy ze Słowacji i ks. dr Andrzej Widak, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie. W trakcie przesłuchań koncertowych „Soul”  wykonał   pieśni: Kyrie  H. Hammarstroma,  Jubilate  Deo L. Halmosa, Gospodi spasi Triswjatoje P. Czesnokowa, De Profundis Clamavi P. Jańczaka. Doskonały występ „Soulu” zaowocował uzyskaniem nagrody Grand Prix, którą ufundował Biskup Rzeszowski – J. E. Ks. Bp. Jan Wątroba.

W festiwalu tym zaprezentował się także w sobotę 14 czerwca Chór Mieszany „Sonores” uzyskując II miejsce. Nagroda ta jest tym cenna, iż uzyskana podczas pierwszego udziału zespołu w festiwalu chóralnym. Wykonał on utwory: Shalom Aleichem melodię żydowską, Swing low, sweet chariot negro spirituals, Panie, me serce M. Brewczak oraz Dzwoneczek Maryji J. F. Engelharda z akompaniamentem P. Bartłomieja Kalinki.

Zespół Wokalny SOUL będzie oprawiał muzycznie Mszę Św. w trakcie Zjazdu Sanoczan w niedzielę /22.06.2014r./ o godz. 11:00, a po niej wystąpi z krótkim koncertem.

materiały nadesłane

18-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)