REKLAMA
PBS Dydnia
REKLAMA

Chrońmy swoją prywatność- bezpieczeństwo sieci

SANOK / PODKARPACIE. Portale społecznościowe oraz inne usługi internetowe ułatwiają nam dzielnie się informacjami z naszego codziennego życia. Kilka kliknięć umożliwia przekazanie istotnych danych o osobie oraz posiadanym majątku. Niestety takie informacje są wykorzystane przez przestępców.

Zanim coś umieścimy w Internecie dobrze rozważmy swoją decyzję. Warto też zadać sobie pytanie czy wiemy co w sieci umieszczają nasze dzieci.

Internet stanowi dla każdego źródło informacji, pozwala na kontaktowanie się z bliskimi. Niestety często właśnie to medium jest wykorzystywane przez przestępców, w celu zebrania informacji na temat potencjalnych ofiar. Dlatego też zanim umieścimy coś w sieci zastanówmy się, czy na pewno chcemy to przekazać innym, gdyż pewne informacje mogą być przydatne np. dla włamywacza. Rozważmy udostępnienie zdjęć z wyjazdów. Umieszczając zdjęcia z podróży i ogłaszając, że jesteśmy poza domem udzielamy cennych informacji dla potencjalnych złodziei, że jest to dobry czas, aby okraść nasz dom lub mieszkanie. Jeśli chcemy poinformować innych, że byliśmy w ciekawym miejscu, zróbmy to dopiero po powrocie do domu. Trzeba też zadać sobie pytanie, czy mamy kontrole nad tym, co umieszczają w sieci nasze dzieci. Młodzi ludzie często chcą pochwalić się majątkiem rodziców. Robią zdjęcia, na których dokumentują zamożność rodziny. Bez wiedzy i zgody rodziców umieszczają takie „fotki” w sieci.

Pamiętajmy o tym, że złodzieje zanim dokonają włamania prowadzą tzw. rozpoznanie przestępcze. Źródłem informacji mogą być osoby postronne, sąsiedzi, a niekiedy właśnie Internet. Dla złodzieja to nic trudnego, aby wejść w role rówieśnika naszego dziecka i uzyskać informacje np. kiedy to z całą rodziną wyjeżdżają na całodniowe zakupy, jak też co cennego posiadamy w naszym domu.

Nie ułatwiajmy „pracy” przestępcom. Rozważnie umieszczajmy informacje w sieci. Zostawmy dla siebie ważne, prywatne dane. Porozmawiajmy z naszymi dziećmi na temat zasad umieszczania w Internecie zdjęć czy istotnych informacji.

źródło: KPP Sanok

27-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)