REKLAMA
REKLAMA

Chrońmy swoją prywatność- bezpieczeństwo sieci

SANOK / PODKARPACIE. Portale społecznościowe oraz inne usługi internetowe ułatwiają nam dzielnie się informacjami z naszego codziennego życia. Kilka kliknięć umożliwia przekazanie istotnych danych o osobie oraz posiadanym majątku. Niestety takie informacje są wykorzystane przez przestępców.

Zanim coś umieścimy w Internecie dobrze rozważmy swoją decyzję. Warto też zadać sobie pytanie czy wiemy co w sieci umieszczają nasze dzieci.

Internet stanowi dla każdego źródło informacji, pozwala na kontaktowanie się z bliskimi. Niestety często właśnie to medium jest wykorzystywane przez przestępców, w celu zebrania informacji na temat potencjalnych ofiar. Dlatego też zanim umieścimy coś w sieci zastanówmy się, czy na pewno chcemy to przekazać innym, gdyż pewne informacje mogą być przydatne np. dla włamywacza. Rozważmy udostępnienie zdjęć z wyjazdów. Umieszczając zdjęcia z podróży i ogłaszając, że jesteśmy poza domem udzielamy cennych informacji dla potencjalnych złodziei, że jest to dobry czas, aby okraść nasz dom lub mieszkanie. Jeśli chcemy poinformować innych, że byliśmy w ciekawym miejscu, zróbmy to dopiero po powrocie do domu. Trzeba też zadać sobie pytanie, czy mamy kontrole nad tym, co umieszczają w sieci nasze dzieci. Młodzi ludzie często chcą pochwalić się majątkiem rodziców. Robią zdjęcia, na których dokumentują zamożność rodziny. Bez wiedzy i zgody rodziców umieszczają takie „fotki” w sieci.

Pamiętajmy o tym, że złodzieje zanim dokonają włamania prowadzą tzw. rozpoznanie przestępcze. Źródłem informacji mogą być osoby postronne, sąsiedzi, a niekiedy właśnie Internet. Dla złodzieja to nic trudnego, aby wejść w role rówieśnika naszego dziecka i uzyskać informacje np. kiedy to z całą rodziną wyjeżdżają na całodniowe zakupy, jak też co cennego posiadamy w naszym domu.

Nie ułatwiajmy „pracy” przestępcom. Rozważnie umieszczajmy informacje w sieci. Zostawmy dla siebie ważne, prywatne dane. Porozmawiajmy z naszymi dziećmi na temat zasad umieszczania w Internecie zdjęć czy istotnych informacji.

źródło: KPP Sanok

27-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)