REKLAMA
REKLAMA

CUDOWNE LATA street art z kolekcji vlepvnetu

SANOK / PODKARPACIE. Street art to ostatnio gorący i medialny temat, nie tylko u nas. Żadne zjawisko w dziejach sztuk wizualnych nie zdołało nigdy rozwinąć się na taką skalę, pomijając jednocześnie oficjalny, zinstytucjonalizowany system wartościowania sztuki.

Przełamanie monopolu artworldu jest w dużym stopniu zasługą internetu i odziedziczonej po graffiti zasady, że kwestia wartości artystycznej jest negocjowana wspólnie, przez wszystkich uczestników tej międzynardowej społeczności. Dzieje się to na ulicy, w sieci, w ramach bezpośrednich środowiskowych kontaktów. Brzmi to utopijnie i jak to bywa z utopią – system ten nie do końca działa. Brak profesjonalnej krytyki i ugruntowych w kulturze tradycji sprzyja dewaluacji streetartowego mitu: popularność zdobywają realizacje widowiskowe, ale często powierzchowne, lub wręcz populistyczne, a puste miejsce po krytyce artystycznej wypełnia PR. W efekcie street art zagubił swoją tożsamość – pod pojęciem tym mogą kryć się dziś zarówno agresywne, ale niszowe uliczne akcje anarchistów, jak i gigantyczne murale realizowane w blasku fleszy na zamówienie wielkich korporacji.

Wystawą Cudowne Lata chcemy przywołać trochę zatarty już obraz street artu, rozumianego jako bezpośrednia, spontaniczna aktywność artystyczna w przestrzeni publicznej. Na wystawie pokażemy dzieła sztuki, obiekty, dokumentacje i pamiątki, które zbieraliśmy na przestrzeni ponad 12 lat działalności naszej grupy. Budując naszą kolekcję straliśmy się nie ograniczać do zbierania „autoryzowanych” prac uznanych twórców. Obserwując polską scenę sztuki ulicznej od wewnątrz i biorąc aktywny udział w jej rozwoju, mieliśmy okazję zgrmoadzić obiekty ilustrujące atmosferę, proces twórczy i odważne postawy, które umykają uwadze masowego odbiorcy, znającego streetart na przykład za pośrednictwem muralowych festiwali.

BWA Galeria Sanocka
Wernisaż wystawy: 05.09. godzina 18:00
wystawa trwa do 03.10.2014r.

ZAPRASZAMY!


01-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)

Tagi: , ,