REKLAMA
REKLAMA

Czy Sanok doczeka się symboli miasta? Zadecyduje o tym Komisja Heraldyczna (FILM, ZDJĘCIA)

Czy Sanok doczeka się symboli miasta? Zadecyduje o tym Komisja Heraldyczna (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Sanoka, która zainaugurowała Światowy Zjazd Sanoczan w piątek 20 czerwca, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia projektów symboli samorządowych. Jest to jedno z nielicznych w kraju tak kompleksowych opracowań symboli samorządowych.

W bieżącej kadencji Rada Miasta postanowiła uporządkować kwestie związane z miejskimi symbolami, a zjazd stał się dobrą okazją do zaprezentowania ich projektów.

Zgodnie z ustawą o odznakach i mundurach samorządy mogą ustanawiać swoje symbole samorządowe w zgodzie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną po uprzednim zaopiniowaniu ich przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Do tej pory niewielki procent samorządów spełnia te wymogi.
– Miasto Sanok herb i flagę stosuje w oparciu o zapisy w Statucie Miasta. Opracowanie historyczne i graficzne symboli miejskich, czyli: flagi, sztandaru, chorągwi, łańcuchów przedstawicieli organów wykonawczego i stanowiącego, trzech wzorów pieczęci urzędowych, symbolicznych kluczy do bram miejskich, zgodnie z obowiązującymi standardami, zleciliśmy pracownikom naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod kierownictwem prof. Zenona Piecha, wybitnego znawcy heraldyki. Herb został nieznacznie skorygowany do nowych wymogów – objaśnia Waldemar Och, sekretarz Miasta Sanoka, który koordynuje prace nad  symbolami.

Podczas zjazdu podjęto uchwałę intencyjną w sprawie przyjęcia projektów symboli, która jest podstawą do starania się o wydanie opinii przez Komisję Heraldyczną, działającą przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Pozytywna opinia tej komisji, a tym samym ministerstwa daje prawo do ustanowienia przez radnych symboli Miasta.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Sanoka

24-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook