REKLAMA
REKLAMA

DLACZEGO WARTO INSTALOWAĆ KOLEKTORY SŁONECZNE?

Ciągły wzrost kosztów wytwarzania energii cieplnej spowodowany jest przede wszystkim wzrostem cen paliw, wynikającym z coraz trudniejszej dostępności surowców do ich produkcji i sytuacji politycznej jak również kosztów ochrony środowiska.


Problem ten zaczął wzbudzać coraz większe zainteresowanie społeczne w zakresie możliwości zaspakajania potrzeb energetycznych z odnawialnych źródeł energii, które przyczyniają się także do zachowania równowagi w środowisku naturalnym.

 

– PALIWO ZA DARMO

Energia promieni słonecznych nic nie kosztuje i wykorzystanie jej do przetworzenia w ciepło użytkowe  daje nam niepowtarzalną okazję korzystania z darmowego paliwa, który to proces można przeprowadzić za pomocą kolektorów słonecznych i systemów solarnych. Dodatkowo źródło ciepła czyli słońce jest zasobem niewyczerpalnym. Nie grozi więc nam, że „paliwa” zabraknie, a w czasach ocieplenia klimatu, co w ostatnich latach obserwujemy szczególnie w naszym kraju ilość promieniowania słonecznego będzie rosnąć. Duża część społeczeństwa dostrzegła praktyczno-ekonomiczne oszczędności, jakie zapewnia przyszłemu użytkownikowi “ekologiczna instalacja”. Dowodem tego są tysiące systemów zamontowanych przez inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych.

 

– SZYBKI ZWROT PONIESIONYCH WYDATKÓW – NISKIE KOSZTY EKSPLOATACJI KOLEKTORÓW PŁASKICH

Raz poczyniona inwestycja na stałe zniweluje koszty energetyczne dla danego obiektu. Początkowo poniesione nakłady bardzo szybko rekompensują się i pozwalają obniżyć koszty średnio nawet do ok. 70% oszczędności związanych z rocznymi kosztami przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rachunek ekonomiczny jest więc prosty – stałe oszczędności. Koszt instalacji słonecznej złożonej z kolektorów płaskich jest porównywalny z kosztem instalacji tradycyjnej. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że dalsza eksploatacja systemu z kolektorami prawie nic nie kosztuje, inwestycja szybko się zwraca. Właściwie zaprojektowana instalacja pozwala na wymierne korzyści, zapewnia koszty eksploatacji ograniczone do niezbędnego minimum i gwarantuje szybką amortyzację. Sprawia to, że sprzedaż systemów solarnych znacznie wzrasta z każdym rokiem. Kolektory słoneczne z powodzeniem można eksploatować przez co najmniej 20-30 lat z minimalną konserwacją okresową (przegląd i wymiana płynu solarnego). Szczególnie szybki zwrot kosztów następuje w przypadku montażu instalacji wielkopowierzchniowych. Instalacje takie powstają najczęściej w obiektach o dużym zapotrzebowaniu na c.w.u., np. w instytucjach użyteczności publicznej: szpitalach, szkołach, pływalniach, uzdrowiskach czy ośrodkach pomocy społecznej.

– WSPÓŁPRACA Z INNYMI SYSTEMAMI GRZEWCZYMI, ŁATWOŚĆ MONTAŻU

Systemy solarne montowane są jako oddzielne systemy do podgrzewania c.w.u., ale także współpracują z kominkami z płaszczem wodnym, niskotemperaturowymi systemami grzewczymi (np. ogrzewaniem podłogowym), kotłami grzewczymi oraz pompami ciepła lub są wyposażane w grzałkę elektryczną zamontowaną w zasobniku. Systemy solarne można usytuować praktycznie wszędzie: na dachach obiektów, w ogródku na stelażach wolnostojących, jako panele ścienne czy jako zadaszenie werand.

– NIEPOWTARZALNY DESIGN

Ciemny kolor obudowy kolektora oraz ciemnoniebieski odcień widocznego przez szybę absorbera uszlachetnia wygląd każdego dachu.

– MAKSYMALNA EFEKTYWNOŚĆ SYSTEMÓW SOLARNYCH FIRMY SOLARTIME

Najważniejszą częścią instalacji grzewczej jest kolektor słoneczny. Przetwarza on energię słoneczną w ciepło ogrzewając  wodę użytkową, basenową oraz budynki w miesiącach przejściowych. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy (płyn solarny) do zbiornika wody użytkowej, w którym jest akumulowane. Efektywną pracą systemu steruje różnicowy regulator temperatury współpracujący z pompą obiegową.  Kolektory są w układzie meandrowym  co powoduje wysoki wzrost temperatury nawet przy niezbyt dużym natężeniu promieniowania słonecznego, ponieważ ciepło odbierane jest całą powierzchnią kolektora, a łączone są szeregowo za pomocą szybkozłączek pierścieniowych – oszczędności materiału i czasu. Specjalne funkcje sterownika SOLARTIME to odśnieżanie kolektorów (włączenie pompy obiegowej zimą rozpuszcza warstwę śniegu, powodując zsunięcie pokrywy śnieżnej – niemożliwe w kolektorach rurowych) oraz tryb urlopowy, zabezpieczający układ przed przegrzaniem układu w sytuacji braku odbioru ciepłej wody użytkowej.

– OCHRONA ŚRODOWISKA

Używając tego źródła energii oszczędza się paliwa kopalne, których ilość wciąż się zmniejsza i których używanie zanieczyszcza środowisko naturalne. Oszczędność pieniędzy i stanu środowiska – rzadkie i wyjątkowo opłacalne połączenie. Systemy solarne to przede wszystkim ekonomicznie wyrażona oszczędność poprzez zmniejszenie kosztów ogrzewania, prestiż a także ekologia dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

 

Już dziś umów się na bezpłatną konsultację!
Tel.  13 46 46 120, 515 155 900, 515 155 903

Zapraszamy do naszego oddziału w Sanoku
ul. Przemyska 24E

www.solartime.pl

Tekst sponsorowany

03-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook