REKLAMA
REKLAMA

Dożynki Gminne w Posadzie Zarszyńskiej (ZDJĘCIA)

GMINA ZARSZYN / PODKARPACIE. 15 sierpnia 2014r. odbyły się Gminne Dożynki w miejscowości Posada Zarszyńska.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną przez księdza Marcin Janochę w Kościele Parafialnym pw. Św. Marcina i Matki Boskiej Szkaplerznej w Zarszynie.

Po zakończonej Mszy Świętej na plac dożynkowy w Posadzie Zarszyńskiej, Korowód Dożynkowy wprowadziła Orkiestra Dęta „Lutnia” z Zarszyna pod batutą Grzegorza Mroczkowskiego.

Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Gospodarz Dożynek Janusz Konieczny, który dokonał oficjalnego otwarcia dożynek oraz przywitał zaproszonych gości. Kolejno na scenie wystąpiły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele Rady Sołeckiej oraz inni mieszkańcy Posady Zarszyńskiej z montażem słowno – muzycznym przedstawiającym zwyczaje dożynkowe na wsi.

Po części artystycznej Grażyna Borek przybliżyła zebranym sylwetki Starostów Dożynek, czyli Pani Lucyny Kurpiel oraz Pana Władysława Brejty.

Później Starostowie przekazali chleb wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Gospodarza Dożynek Janusza Koniecznego, Wójta Gminy Zarszyn Andrzeja Betleja oraz Przewodniczącego Komisji Rolnictwa Przedsiębiorczości i Ochrony Środowiska Rady Gminy Zarszyn Jerzego Stączka.

Po przekazaniu chleba głos zabrał Starosta Dożynek Pan Władysław Brejta oraz Wójt Gminy Zarszyn Andrzej Betlej. Zostały również odczytane listy okolicznościowe od zaproszonych gości, którzy nie mogli przybyć osobiście na Gminne Dożynki w Posadzie Zarszyńskiej. Ponadto o kilka słów na temat tradycji dożynkowych powiedzieli Pani Władysława Stryjak oraz Pan Władysław Brejta.

Po oficjalnej części nastąpiła prezentacja korowodu dożynkowego z wieńcem wykonanym  przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zarszyna. W Korowodzie uczestniczyli Sołtysi ze wszystkich miejscowości oraz Przewodniczące Kół Gospodyń. Członkinie Kół Gospodyń częstowały gości domowymi wypiekami takimi jak:, bułeczki z kapustą, rogaliki z marmoladą, placek ze śliwkami, serownik, czy przekładanymi ciasteczkami oraz jabłkami prosto z sadu.

Kolejnym punktem programu był koncert Orkiestry Dętej „Lutnia” z Zarszyna, pod batutą Grzegorza Mroczkowskiego, wraz z Mażoretkami „Magia”.

Po odegraniu znanych i lubianych utworów, głos zabrała Aleksandra Rysz Sołtys Sołectwa Posada Zarszyńska oraz Damian Komański Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Posadzie Zarszyńskiej, którzy podziękowali sponsorom, za pomoc w organizacji tegorocznych Dożynek Gminnych w Posadzie Zarszyńskiej.

materiały nadesłane

25-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)