REKLAMA
REKLAMA

Harcerska Kropla Braterstwa

SANOK. 22 lutego to jeden z ważniejszych dni w całym roku harcerskim. Obchodzimy tego dnia Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni i braterstwa. Harcerze na całym świecie obchodzą ten dzień na różne sposoby. Harcerski Klub Ratownictwa Sanok zaprosił podkarpackich harcerzy do akcji Harcerska Kropla Braterstwa, która w przededniu DMB odbywała się w całej Polsce.

Pierwszy raz akcja ta zorganizowana została na Zlocie 100-lecia harcerstwa w Krakowie w 2010 roku, jednak na Podkarpaciu pojawiła się dopiero teraz. Wystrojeni w harcerskie mundury oraz uśmiechy na twarzach, uczestnicy akcji udawali się do centrów krwiodawstwa i oddawali cząstkę siebie.

Obecnie na Podkarpaciu harcerze w ramach Harcerskiej Kropli Braterstwa oddali 7 litrów krwi, ale to nie są ostateczne dane – mówi organizator podkarpackiej akcji podharcmistrz Daniel Bielak. – Oddajemy cząstkę swojego zdrowia, bo tak w ten wyjątkowy dzień możemy pomóc innym. Chcieliśmy podarować od siebie dla innych coś wyjątkowego, dlatego podarowaliśmy krew. Jej nie da się niczym zastąpić, bo nikt jeszcze nie stworzył preparatów krwiozastępczych.

Pomimo długich kolejek i strachu przed igłą, pięciu druhów z sanockiego hufca oddało po 450 ml swojej krwi, a ta może uratować nawet 3 osobom.

Od zawsze chciałem oddać krew, ale paraliżował mnie strach przed igłą. Teraz nie dość, że pokonałem swoje lęki, to jeszcze pomogłem komuś, kto będzie potrzebował mojej krwi. W końcu odważyłem się zostać honorowym dawcą – komentuje uczestnik akcji druh Michał Kmieć.

Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zachęcić większe grono harcerzy, a dzięki temu będziemy mogli uratować jeszcze więcej osób – podsumowuje Daniel Bielak.


Foto: Sanocki Skaut

25-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)