REKLAMA
REKLAMA

Informacja o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej na terenie województwa podkarpackiego

PODKARPACIE. W związku z intensywnymi opadami deszczu na poziomie od 55 do 70 mm za 12 godz. w zlewni górnej Wisłoki, Wisłoka i bieszczadzkich dopływach Sanu oraz na rzece Strwiąż przekroczone zostały stany alarmowe i ostrzegawcze o około 50 do 100 cm.

W chwili obecnej obserwowana jest tendencja spadkowa w górnych biegach dopływów Wisłoki (rz. Ropa i Jasiołka) oraz Sanie i jego bieszczadzkich dopływach (rz. Hoczewka i Osława).

Stan na dzień 16 maja 2014 r. godz. 4:00

Aktualnie obowiązują alarmy przeciwpowodziowe na terenie:
– powiatu krośnieńskiego: gm. Dukla, gm. Chorkówka, gm. Miejsce Piastowe, gm. Jedlicze.
– powiatu sanockiego: gm. Zagórz, gm. Komańcza.
– powiatu bieszczadzkiego: miasto i gmina Ustrzyki Dolne.
– powiatu jasielskiego,
– powiatu dębickiego: gm. Brzostek.

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują na terenie:
– powiatu ropczycko-sędziszowskiego,
– powiatu przeworskiego: gm. Jawornik Polski,
– powiatu strzyżowskiego.

Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce na terenie powiatu bieszczadzkiego w m. Ustrzyki Dolne oraz m. Krościenko, gdzie gwałtowne opady deszczu spowodowały szybkie przybieranie stanu wód w rzece Strwiąż i potokach górskich, powodując zagrożenie dla osób i domów. W wyniku tych opadów doszło do uszkodzenia ściany bloku mieszkalnego przy ul. Fabrycznej w Ustrzykach Dolnych, który znajduje się w bliskiej odległości od rz. Strwiąż. Budynek opuściło 70 osób, 30 z nich zostało ewakuowanych i przewiezionych do internatu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych, pozostali udali się do swoich rodzin.

Ponadto częściowo podtopionych i zalanych zostało:
– 12 obiektów w m. Krościenko – ewakuowano łącznie 15 osób do plebanii w m. Krościenku,
– 4 budynki w m. Ustrzyki Dolne,
– 3 budynki mieszkalne w m. Łodyna.

Starosta bieszczadzki oraz Burmistrz Ustrzyk Dolnych zapewnił artykuły pierwszej pomocy poszkodowanym.

Zalane i podtopione obiekty użyteczności publicznej:
– Zalanie suteren szpitala SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych na skutek przelania zabezpieczenia z worków z piaskiem, które układało 70 ratowników PSP, OSP, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i personelu szpitala. Szpital funkcjonuje normalnie, nie ma zagrożenia dla pacjentów oraz personelu. Dyspozytorzy czasowo przebywają w zastępczych pomieszczeniach na terenie szpitala, a karetki pogotowia ratunkowego wróciły na swoje stałe miejsce stacjonowania.
– Sala gimnastyczna Zespołu Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych,
– Pomieszczenia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych.

W chwili obecnej sytuacja na terenie powiatu bieszczadzkiego stabilizuje się, woda cofnęła się do koryta rzeki. Prowadzone są prace związane z zabezpieczeniem budynków oraz trwa wypompowywanie wody z piwnic.

W ciągu ostatniej doby na terenie województwa podkarpackiego w wyniku wystąpienia intensywnych opadów deszczu ewakuowanych było łącznie 47 osób (45 osób – powiat bieszczadzki, m. Ustrzyki Dolne i m. Krościenko, 2 osoby – powiat jasielski m. Krempna). Zalane zostały również 122 budynki oraz 40 km dróg, a straż pożarna interweniowała 660 razy. W działania ratownicze zaangażowanych było 522 ratowników PSP oraz 2600 ratowników OSP. Działania polegały głównie na zabezpieczeniu budynków, umacnianiu wałów, udrażnianiu przepustów, pompowaniu wody z zalanych obiektów, usuwaniu skutków ulewnych opadów deszczu oraz usuwaniu wiatrołomów.

Ponadto w Dębicy trwają poszukiwania mężczyzny, który około godz. 19:30 został wciągnięty do kanału burzowego. W skutek intensywnych opadów deszczu kanał ten był do połowy wypełniony wodą. Miejsce zdarzenia oddalone jest o około 600 m od rz. Wisłoki. Na miejsce zdarzenia zadysponowani zostali strażacy z grupy wodno-nurkowej.

W dniu dzisiejszym na terenie województwa podkarpackiego, do godzin południowych, prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym – suma opadów od 5 mm do 10 mm, w dalszej części dnia możliwe przejaśnienia.

PUW

16-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)