REKLAMA
REKLAMA

IV Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów (ZDJĘCIA)

2 sierpnia 2014 r. po raz czwarty odbył się Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Ks. Karola Kardynała Wojtyły. Uczestnicy przemierzyli trasę Pastwiska – Puławy Górne – Tokarnia – Kamień – Komańcza.

Rajd został zorganizowany przy współpracy Gminy Zarszyn z Gminami Komańcza, Rymanów, Bukowsko oraz nadleśnictwa Rymanów. O godzinie 6:30 w miejscowości Pastwiska odprawiona została Msza Św. dla uczestników Rajdu, natomiast o godzinie 7:30 uczestnicy w liczbie ponad 300 osób zebrali się  przy budynku Domu Ludowego w Pastwiskach. Każdy z członków rajdu otrzymał pamiątkową plakietę oraz pakiet zawierający opis dotychczasowych rajdów. Trasa była niezwykle wyczerpująca, lecz uczestników nie wystraszył ponad trzydziestostopniowy upał. Składamy gratulacje dla wszystkich, którzy ukończyli rajd.

(Wyjątki z tekstu publikowano już na stronie esanok.pl)
………………………………………………………………………………………………………………

W opisie tegorocznego Rajdu pominięto jego istotną część, która wykonana została przy udziale sił i środków finansowych Gminy Bukowsko, mianowicie:

– Przygotowanie miejsca do odpoczynku, przygotowanie i wydanie posiłku dla uczestników Rajdu przy kapliczce św. Huberta w lesie „Włościańskiego Stowarzyszenia Lasów Prywatnych w Bukowsku”

– Złożenie kwiatów w kompleksie leśnym „Mogiła – na Bukowicy” z okazji pierwszej rocznicy patriotycznej uroczystości, która odbyła się tam w roku ubiegłym. Delegacje, reprezentujące różne instytucje państwowe w dniu 2 sierpnia 2014 roku, złożyły kwiaty. Delegacje te reprezentowały:

  1. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, którego przedstawicielem był Profesor Roman Kuźniar, Komandor Rajdu wraz z asystą uczestników IV Beskidzkiego Rajdu
  2. Ministra Obrony Narodowej RP, którego reprezentował Radca Generalny, Koordynator, Krzysztof Sikora w asyście oficera WKU w Sanoku
  3. Władze Samorządowe Województwa Podkarpackiego, które reprezentował Członek Zarządu, Tadeusz Pióro
  4. Gminę Bukowsko reprezentował Piotr Błażejowski, Wójt Gminy Bukowsko w asyście Przewodniczącego Rady Gminy, Leona Myrdaka, radnego Rady Gminy, Dominika Wyciszkiewicza oraz Prezesa Włościańskiego Stowarzyszenia Lasów Prywatnych, Kazimierza Rakoczego

Dla osób nie znających tego zagadnienia, zamieszczam wyjątki z relacji oraz film o tych uroczystościach, zorganizowanych w 2013 roku:

Dnia 3 sierpnia 2013 roku w kompleksie leśnym „Na Bukowicy” (czerwony szlak karpacki) odbyła się niecodzienna uroczystość:

  1. Uczestnicy III Beskidzkiego Rajdu Śladami Dwóch Kardynałów w grupie około 300 osobowej idąc z Komańczy do Pastwisk, o godzinie trzynastej doszli do miejsca zwanego „Mogiła”
  2. Druga część uczestników uroczystości (około 200 osób) wyjechała z Bukowska przez Wolę Piotrową i przed godziną trzynastą zajęła miejsca na polanie obok „Mogiły”, przed przybyciem „Rajdu”
  3. O godzinie trzynastej w asyście Kompanii Honorowej 5 Batalionu Podhalańskiego z Przemyśla, Harcerzy ZHP Ziemi Sanockiej, Pocztów Sztandarowych z gmin Bukowsko i Komańcza oraz delegacji wojska i władz administracyjnych odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy granitowej upamiętniającej 150 Rocznicę Powstania Styczniowego

Objaśnienie: Grupa powstańców (uczestników Powstania Styczniowego z Bukowska), wracając do rodzinnej miejscowości wpadła w zasadzkę. Wszyscy zginęli w lesie, gdzie są pochowani w zbiorowej mogile. Władze ówczesne nie pozwoliły rodzinom na pochówek w Bukowsku.

Do pobrania film z uroczystości:
„Uroczystości patriotyczne w kompleksie leśnym na Bukowicy”

Jan Muszański

17-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook