REKLAMA
REKLAMA

Jubileusz partnerstwa z Reinheim

W tym roku mija 20 lat współpracy partnerskiej między Sanokiem, a niemieckim miastem Reinheim. Pierwsza część uroczystości rocznicowych odbyła się 5 czerwca w Reinheim. W uroczystościach wzięła udział delegacja z Sanoka

, składająca się z przedstawicieli: Urzędu Miasta Sanoka, Rady Miasta Sanoka, a także jednostek, firm, organizacji, osób prywatnych, które przez te wszystkie lata ściśle współpracowały z niemieckim partnerem.

Uczestniczyły w nich także delegacje z innych miast partnerskich: Cestas we Francji oraz Licaty we Włoszech. Obecni byli również mieszkańcy Reinheim, zwłaszcza rodziny, które przez lata utrzymywały kontakty z sanoczanami. Gości przywitał burmistrz Reinheim Karl Hartmann. Reinheim było pierwszym miastem, z którym Sanok podpisał umowę partnerską, 13 maja 1994 r.
– To już 20 lat współpracy miasta Sanoka z miastem Reinheim. To 20 lat wzajemnego zrozumienia, budowania więzów przyjaźni między rodzinami z Sanoka, a rodzinami z Reinheim, ukazywania, że tego typu współpraca partnerska ma sens. Aby jednak myśleć o przyszłości i następnych latach współpracy, trzeba wspomnieć o tych 20 latach partnerstwa i pomocy, między innymi materialnej, chociażby dla sanockiego szpitalnictwa i pomocy społecznej, o niezwykle wielkiej serdeczności wszystkich mieszkańców Reinheim, szczególnie tych, którzy tą współpracę kreowali i którzy nią kierowali – mówi dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.

Nie sposób wymienić wszystkich osób zaangażowanych we współpracę oraz podtrzymywanie kontaktów partnerskich między Sanokiem i Reinheim, ale spotkanie było okazją do podziękowania im za to.

Przez te lata sanocka i niemiecka młodzież miała okazję uczestniczyć w obozach wielonarodowych, a także konkursach językowych. Partnerzy gościli u siebie zespoły muzyczne i chóry, grupy artystów, którzy mieli możliwość zaprezentowania swojego dorobku, a przy tym także promocji miast. Niebagatelną okazała się także wieloletnia pomoc rzeczowa świadczona przez Reinheim sanockim placówkom zdrowia oraz organizacjom społecznym.

Jubileusz upamiętnił granitowy posąg lwa (jest to element herbu miasta Reinheim), który sanoczanie przywieźli ze sobą do Polski. Sanoczanie mieli okazję odwiedzić m.in. największe zakłady produkcyjne w Reinheim, a także przedszkole, żłobek, dom opieki dla seniorów, czy najciekawsze miejsca w mieście. Od 7 do 8 czerwca delegacja z Polski uczestniczyła w corocznym święcie miasta Reinheim, podczas którego na scenie zaprezentowali się sanoccy uczniowie. Rozegrany został również mecz towarzyski: Sanok – Reinheim, pomiędzy juniorami i seniorami. Zwyciężyli sanoczanie. Ważnym wydarzeniem promującym nasze miasto był wernisaż wystawy obrazów Zdzisława Beksińskiego, w którym udział wzięli także sanoczanie. Wystawę można oglądać w ratuszu w Reinheim.

Sanocka część jubileuszu, na którą zostali zaproszeni goście z Reinheim odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

13-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook