REKLAMA
REKLAMA

Majówka w kolejce na granicy? Celnicy przygotowują się do sprawniejszych odpraw

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celnej są przygotowani do obsługi większej liczby podróżnych oraz samochodów osobowych i autokarów, które przekroczą polsko-ukraińską granicę w czasie długiego, majowego weekendu.

Służba Celna obserwuje, że długi weekend, przypadający w pierwszych dniach maja jest chętnie wykorzystywany przez podróżnych, planujących wycieczki z Polski do Ukrainy i odwrotnie.

Zazwyczaj, w ciągu typowego weekendu, na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej, funkcjonariusze Służby Celnej w obydwu kierunkach odprawiają łącznie ok. 30-40 tys. podróżnych, średnio 200 autokarów oraz 10 tys. samochodów osobowych.

Z myślą o podróżnych, którzy planują w czasie najbliższego weekendu przekroczyć polsko-ukraińską granicę w celach typowo turystycznych, Służba Celna przygotowała rozwiązania usprawniające ruch graniczny:

– uruchomienie dodatkowych stanowisk kontrolnych, w szczególności przeznaczonych do kontroli autokarów,

– wzmocnienie obsady kadrowej, szczególnie w okresach spodziewanego, zwiększonego natężenia ruchu na granicy,

–  zacieśnienie współpracy  i bieżącej komunikacji z pozostałymi służbami granicznymi.

Służba Celna przypomina także, że autokary wycieczkowe mogą skorzystać ze specjalnego rozwiązania e-booking BUS. Rozwiązanie to polega na elektronicznej rezerwacji odprawy autokarów i busów przewożących grupy zorganizowane i zadeklarowaniu konkretnej godziny odprawy granicznej.

Do zgłoszenia, które możliwe jest dzięki specjalnej aplikacji na stronie internetowej www.granica.gov.pl/ebooking,  należy dołączyć listę pasażerów. Dzięki temu, grupy turystów będą mogły wykorzystać czas dotychczas tracony na oczekiwanie na granicy np. na zjedzenie posiłku po drodze czy dodatkowe atrakcje turystyczne. Warto dodać, że projekt ten kierowany jest do touroperatorów mających siedzibę na terenie UE oraz w krajach trzecich, prowadzących działalność gospodarczą, której celem jest przewóz zorganizowanych grup turystycznych autokarami i busami.

Zoptymalizowane i uproszczone formalności związane z przekroczeniem granicy z jednej strony ułatwią i przyspieszą jej przekroczenie, z drugiej strony kontrola celna będzie nadal skuteczna, gdyż koncentrować się będzie na obszarach o największym ryzyku wystąpienia nieprawidłowości.

Podczas ubiegłorocznego majowego weekendu (1-3 maja) funkcjonariusze Służby Celnej obsłużyli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w Medyce i Korczowej blisko 13 tys. samochodów osobowych, ponad 57 tys. podróżnych,  360 autokarów oraz ponad 1,2 tys. samochodów ciężarowych. Największy ruch odnotowany został 2 maja.

źródło: IC Przemyśl

Zielony pas na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce

29-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)