REKLAMA
REKLAMA

Miliony na powiatową oświatę. Na co idą? (VIDEO)

POWIAT SANOCKI. Ponad 19.7 mln złotych wydał Powiat Sanocki na inwestycje w oświatę, edukację i obiekty sportowe w latach 2011-2014. – Wszystkie te działania realizujemy po to, aby jak najlepiej przygotować młodych ludzi do wymagań współczesnego rynku pracy – mówi Sebastian Niżnik, starosta sanocki.

Jednym z największych projektów jest utworzenie w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji nowoczesnego laboratorium CNC. Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologi, bo tak nazywa się pracownia, szkoli młodzież szkolną oraz pracowników przedsiębiorstw w zakresie obsługi urządzeń sterowanych numerycznie.

Fot. Ostatnią dużą inwestycją była hala sportowa otwarta przy I LO w Sanoku. Obiekt kosztował 3.5 mln zł z czego ok. 30% stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego.

Fot. Ostatnią dużą inwestycją była hala sportowa otwarta przy I LO w Sanoku. Obiekt kosztował 3.5 mln zł z czego ok. 30% stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego.

Pracownię wyposażono w pięć wysoko zaawansowanych technologicznie urządzeń, wśród których znajdują się: wycinarka plazmowa, przemysłowy robot spawalniczy, tokarka, pionowe centrum obróbcze oraz prasa krawędziowa.

– Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu nie tylko lepiej wykształcimy młodzież z naszego terenu, ale będziemy również interesującym partnerem do współpracy dla przedsiębiorstw z branży lotniczej i samochodowej. Jeżeli firmy zechcą tutaj szkolić swoje kadry na pewno wpłynie to na jakość i wzrost standardów w zakresie procesu produkcyjnego w branżach opartych na nowoczesnej technologii – mówi Wacław Żuchowski, Dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku.

Nowoczesne centrum kosztowało blisko 2,4 mln. zł z czego ponad 2 mln to unijne dofinansowanie. – Bez środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego nie byłoby nas stać na tak dużą inwestycję. Dzięki unijnej dotacji mogliśmy zakupić nowoczesny sprzęt, który pozwoli kształcić młodzież i pracowników przedsiębiorstw na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu nasz region wzbogaci się o bardzo dobrze wyszkoloną kadrę wykorzystującą nowoczesne technologie CNC – podsumowuje Sebastian Niżnik, starosta sanocki.

Stawiają na zawodowców
Powiat sanocki od stycznia 2013 roku realizuje projekt “Podkarpacie stawia na zawodowców”. Pierwszy etap zakończył się w październiku tego roku, kolejny ruszy w listopadzie i potrwa do czerwca 2015. Program wprowadzono we wszystkich pięciu powiatowych zespołach szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Dzięki niemu uczniowie mogą za darmo doskonalić umiejętności i podnosić kwalifikacje zawodowe. Do tej pory w ramach projektu zorganizowano blisko 750 staży zawodowych i ponad 1670 specjalistycznych kursów i szkoleń, m.in. językowych, komputerowych i zawodowych.

Dodatkowo we wszystkich szkołach utworzono pięć pracowni doradztwa edukacyjno-zawodowego, utworzono lub zmodernizowano i doposażono pracownie specjalistyczne, zakupiono sprzęt i pomoce dydaktyczne.

– Głównym celem projektu jest modernizacja oraz podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach zawodowych oraz dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb regionalnego i lokalnych rynków pracy. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj pracodawcy szukają fachowców. Staramy się odpowiedzieć na te potrzeby i tak przygotować uczniów, aby w przyszłości byli konkurencyjnymi pracownikami i bez problemu poruszali się po rynku pracy – mówi starosta.

Sanocki “Ekonomik” udowadnia, że program sprawdza się świetnie. Szkoła kształci m.in. przyszłych hotelarzy, gastronomów, logistyków, kelnerów i kucharzy. Zainteresowanie kierunkami jak zauważa Maria Pospolitak, dyrektorka placówki, od lat utrzymuje się na tym samym, wysokim poziomie.

– Nasi uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne staże i praktyki, m.in. na Słowację i do Wielkiej Brytanii, są wśród nich laureaci ogólnopolskich konkursów i olimpiad. Mamy jeden z najwyższych wskaźników zdawalności egzaminów zawodowych. Nasi wychowankowie świetnie sobie radzą, lepiej odnajdują i pewniej poruszają się po dzisiejszym rynku pracy – komentuje dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku.

Wspomagają szkoły i przedszkola
Swoimi działaniami powiat obejmuje nie tylko uczniów, ale i kadrę pedagogiczną: nauczycieli, pedagogów i dyrektorów poszczególnych placówek. Obecnie wdraża pilotażowy program doskonalenia nauczycieli i zewnętrznego wspomagania pracy szkoły.

Celem projektu jest poprawa funkcjonowania doskonalenia nauczycieli w powiecie sanockim poprzez kompleksowe wsparcie 52 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 4 przedszkoli. Łącznie programem objętych zostanie 1135 nauczycieli i 56 dyrektorów.

– Mamy świetnie wykształconą kadrę, która nie wykorzystuje w pełni swoich kompetencji i doświadczenia, co znajduje odzwierciedlenie w niezadowalających wynikach egzaminów zewnętrznych. Doskonalenie zawodowe pedagogów nie poprawia ich współpracy, poziom zarządzania poszczególnymi szkołami jest różny. Chcemy te różnice zminimalizować. Stawiamy na współpracę między placówkami i zrównoważony rozwój – podsumowuje starosta.

ZOBACZ TAKŻE:
„Spełnienie marzeń”, czy „fanaberia”? Dwugłos po otwarciu hali przy I LO w Sanoku. Olieg Achrem gwiazdą uroczystości (FILM)

09-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)