REKLAMA
REKLAMA

Minister sprawdził czy jesteśmy przygotowani na najczarniejszy scenariusz (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Zakończyła się wizyta Ministra Spraw Wewnętrznych na Podkarpaciu. Bartłomiej Sienkiewicz odwiedził poligon wojskowy w Nowej Dębie, przejście graniczne Medyka-Szeginie i Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Szef MSW sprawdzał czy jesteśmy odpowiednio przygotowani na najczarniejsze scenariusze.

Jesteśmy gotowi na przyjęcie 6 tys uchodźców.

Wizyta szefa MSW na Podkarpacia miała dwa podstawowe cele. – Pierwszym z nich było sprawdzenie systemu koordynacyjnego między poszczególnymi formacjami podległym pod ministerstwo w zakresie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Chodzi nam tu o sprawdzenie czy jesteśmy przygotowani na ewentualny napływ uchodźców z zagranicy. Przygotowujemy się na wszelki wypadek do tego najczarniejszego scenariusza, które wymagałoby od Polski uruchomienia specjalnych środków. W Nowej Dębie na poligonie wojskowym jesteśmy wstanie w razie potrzeby stworzyć obóz, który pomieściłby nawet 6 tys osób – wyjaśnia Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych.

Jak zapewniał minister podczas spotkania z dziennikarzami jak na razie nie ma takich przesłanek aby do Polski miała zjechać się fala uchodźców z Ukrainy. – Sytuacja na granicach polsko-ukraińskich jest spokojna i opanowana jednak musimy być czujni. Miejmy nadzieje, że nowy rząd Ukrainy doprowadzi do tego, że mieszkańcy sąsiedniego państwa nie będą musili szukać u nas schronienia – dodaje Sienkiewicz.

Jak podkreśla minister stworzenie miasteczka dla uchodźców to olbrzymie logistyczne przedsięwzięcie. – W razie potrzeby musielibyśmy zadbać o sanitariaty, mieszkania, wyżywienie i opiekę medyczna dla wszystkich uchodźców. Jesteśmy przygotowani aby stworzyć im odpowiednie warunki do życia w czasie nie dłuższym niż tydzień dodaje minister.

Od początku roku Urząd do Spraw Cudzoziemców przyjął 76 wniosków o nadanie statusu uchodźcy w RP przez obywateli Ukrainy.

 

 

8

 

Galeria zdjęć ze spotkania na przejściu granicznym Medyka:

07-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)