REKLAMA
REKLAMA

Obchody 70. rocznicy Bitwy Karpacko-Dukielskiej (ZDJĘCIA)

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. 7 października o godzinie 10:00 pod pomnikiem Drugiej Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej znajdującym się na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach odbyła się uroczystość związana z obchodami 70. rocznicy Bitwy Karpacko-Dukielskiej ku pamięci żołnierzy czechosłowackich, którzy polegli czasie II wojny światowej na terenie Gminy Zarszyn.

Uroczystość w Nowosielcach związana była z obchodami na Słowacji, które miały miejsce w dniach 5 – 6 października.

W uroczystości przy pomniku Drugiej Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej uczestniczyły delegacje z Rzeczypospolitej Polski Republiki Czech oraz Republiki Słowacji. W gronie zaproszonych gości znajdowali się przedstawiciele władz Czech, Słowacji i Polski, jak również  weterani II wojny światowej wraz z rodzinami poległych, kombatanci wojenni, żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego, dyrektorzy szkół w Nowosielcach z gronem pedagogicznym i uczniami. Nie zabrakło również mieszkańców z Nowosielec i okolicznych wsi.

Ponadto w uroczystości 70. rocznicy Bitwy Karpacko – Dukielskiej  brał udział 5. Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wraz ze swoim dowódcą ppłk Dariuszem Czekajem. O oprawę muzyczną obchodów zadbała Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Dowódcą uroczystości był kpt Radosław Jezierski. Modlitwę za poległych żołnierzy odprawił Proboszcz Parafii Nowosielce ks. Henryk Dobosz.

Po uroczystym przemówieniu Wójt Gminy Zarszyn Pan Andrzej Betlej dokonał przywitania zaproszonych gości. W imieniu Wojewody Podkarpackiego głos zabrała Alicja Wosik Wicewojewoda Podkarpacki, z kolei w imieniu sił zbrojnych Republiki Słowackiej do zebranych przemówił płk Ing. Martin Stoklaša.

Podczas uroczystości mianowano także na wyższe stopnie dwóch podoficerów, którzy obecnie znajdują się w stanie spoczynku – chorążego sztabowego Michała Sobiło i starszego sierżanta sztabowego Zbigniewa Sowińskiego.

Po części oficjalnej wszystkie delegacje oraz zaproszeni goście oddali hołd poległym, poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem Drugiej Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej.

Po zakończonych obchodach w Nowosielcach, uroczystość przeniosła się na Cmentarz w Zarszynie, gdzie przy grobie żołnierzy z Czech i Słowacji została odprawiona modlitwa ekumeniczna za poległych oraz powtórnie złożono wiązanki kwiatowe.

Zakończenie trzydniowych obchodów 70. rocznicy Bitwy Karpacko – Dukielskiej odbyły się w Dukli na Cmentarzu Wojennym oraz pod Krzyżem Pojednania,  gdzie ponownie oddano hołd poległym żołnierzom. Ponadto członkowie rodzin podziękowali za to, iż w Polsce pamięta się jak nigdzie indziej o ofierze złożonej przez walczących podczas walk na frontach II wojny światowej.

Z okazji obchodów 70. rocznicy Bitwy Karpacko – Dukielskiej rozpoczęto realizację projektu w formie multimedialnego przewodnika: http://www.dukla1944.com/.

Przewodnik zgodnie z dziennikiem wojskowym chronologicznie opisuje całą operację Karpacko – Dukielską. Stanowi on materiał edukacyjny i promocyjny miejsc, w których w 1944 roku rozgrywała się jedna z najkrwawszych bitew II Wojny Światowej.

źródło: Urząd Gminy w Zarszynie

10-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)