REKLAMA
REKLAMA

Od początku roku w powiecie sanockim odnotowano pięć włamań do budynków prywatnych

SANOK / PODKARPACIE. Od początku roku na terenie powiatu sanockiego miało miejsce 5 włamań do budynków prywatnych. Do przestępstw najczęściej dochodzi na obrzeżach miasta oraz w miejscowościach znajdujących się na uboczu, gdzie mieszczą się osiedla nowych domów jednorodzinnych.

W niektórych przypadkach nieznane mieszkańcom osoby kilka dni wcześniej przychodziły w okolicę domu i oglądały go z bliska, a nawet robiły zdjęcia. Zaczepieni przez sąsiadów tłumaczyli, że obecnie budują własny dom i przyszli zobaczyć elewację, bądź rozwiązania techniczne. Dlatego tak ważna jest czujność okolicznych mieszkańców.

Policja apeluje do mieszkańców powiatu sanockiego o zwiększenie czujności w kwestii dbania o bezpieczeństwo własne oraz najbliższych. W przypadku zauważenia obcych osób, które wzbudzają nasze podejrzenie co do ich uczciwości i dobrych intencji, należy zawiadomić Policję. Zadbajmy o wzajemne bezpieczeństwo.

W momencie gdy coś budzi podejrzenie należy niezwłocznie poinformować Policję. Bardzo ważne jest, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów, zapisać numer rejestracyjny obcych samochodów. Pomoc sąsiedzka jest w takim przypadku bezcenna.

Do włamań dochodziło, gdy domowników nie było w miejscu zamieszkania. Niekiedy nawet kilkugodzinna nieobecność wystarczyła, aby włamywacz wszedł do wnętrza domu i zabrał najcenniejsze rzeczy. Łupem najczęściej padają pieniądze i biżuteria, które są trzymane w tradycyjnych domowych skrytkach, np. szuflada z bielizną, szafach z ubraniami, bareku, szkatułkach na biżuterię itp.

Aby uchronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa należy zadbać przede wszystkim o prawidłowe zabezpieczanie domów, zamykanie drzwi oraz okien, szczególnie podczas naszej nieobecności. Nie zaszkodzi również, aby wewnątrz domu pozostawić włączone światło, może to być nawet kontaktowa lampka, która emituje delikatne światło, sugerując, że jednak ktoś znajduje się w domu. Zniechęcić złodzieja można również montując światło zewnętrzne z czujnikiem ruchu.  Nie należy pozostawiać cennych rzeczy w miejscach łatwo dostępnych i przewidywalnych dla złodzieja. Warto również się zastanowić czy dom jest odpowiednim miejscem do trzymania sporej gotówki czy też bardzo cennej biżuterii. Przede wszystkim bezcenna jest w tym przypadku pomoc sąsiedzka, polegająca na obserwacji posesji bezpośrednio sąsiadującej, szczególnie w momencie, gdy nikogo nie ma w domu. Czujne oko sąsiada, który zareaguje w momencie, gdy ktoś obcy znajduje się w okolicy pustego domu wyraźnie go obserwując, bądź często przejeżdża pobliską drogą robiąc rozpoznanie okolicy, jest jednym z najlepszych zabezpieczeń. Dlatego tez warto czasami uprzedzić sąsiada o naszej dłuższej nieobecności, czy też wyjeździe z prośbą, aby przysłowiowo „rzucił okiem” na nasz dobytek.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących sytuacji należy natychmiast powiadamiać Policję.
Komenda Powiatową Policji w Sanoku, ul. Witkiewicza 3 lub pod numerem tel. (13) 46 57 310 bądź  997.

źródło: KPP Sanok

foto: sxc.hu

07-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)