REKLAMA
REKLAMA

Okna energooszczędne. Pomyśl o nich, gdy poddajesz dom termomodernizacji lub budujesz nowy

Wstawienie nowych okien to poważna inwestycja finansowa. Nie warto jednak oszczędzać. Gdy przeprowadzasz termomodernizację, zdecyduj się na okna energooszczędne, o najniższym współczynniku przenikania ciepła. Kiedy przeprowadzić wymianę okien na okna energooszczędne?

Jeśli masz dom ocieplony przed laty, na przykład 10 cm styropianu i nie będziesz tego poprawiać, nie ma sensu montować okien o najwyższych parametrach izolacyjności termicznej. Natomiast jeżeli zamierzasz ocieplić dom do standardu energooszczędnego, to znaczy zastosować na przykład 20 cm najcieplejszego w tej chwili styropianu grafitowego, powinieneś także zamontować równie ciepłe okna. Nie mniej ważne jest, w jaki sposób dom jest ogrzewany, czyli jak wysoki jest koszt przygotowania ciepła. Im więcej kosztuje cię ogrzewanie domu, tym bardziej opłaca się poprawić parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ale jeśli masz najtańsze w eksploatacji ogrzewanie piecem na paliwo stałe lub chcesz po termomodernizacji zastosować pompę ciepła, to nie opłaca się inwestować w bardzo drogie okna. Ponieważ dom będzie ogrzewany w sposób tani, oszczędność na tym polu będzie również nieduża.

Wymiana okien a termomodernizacja
Wstawienie nowych okien to pierwszy krok podczas remontu domu połączonego z termomodernizacją. Warto nawet ze względów ekonomicznych rozłożyć go w czasie, aby móc zrobić to optymalnie. Moim zdaniem należy montować okna o jak najwyższych parametrach izolacyjnych przy równoległym uwzględnieniu wskaźnika ceny. Najlepiej jest wybierać okna z przeszkleniami trzyszybowymi z ciepłą ramką dystansową. Zalecałbym okna energooszczędne o współczynniku Uw co najmniej 0,9-1 W/(m2.K) lub nawet okna pasywne o Uw  poniżej 0,8, które w ostatnim czasie tanieją. Montaż okien o współczynniku Uw  = 1,3-1,5 W/(m2.K), stanowiących dużą część obecnej oferty, w moim przekonaniu nie ma sensu. W związku z szybkim rozwojem tej branży oraz wprowadzaniem coraz bardziej rygorystycznych przepisów takie okna już za kilka lat będą przestarzałe, a ponowna wymiana sprawnego technicznie okna po na przykład dziesięciu latach nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Drodzy Państwo
W dniu 1 stycznia 2014 zmieniła się ustawa dotycząca przenikalności cieplnej okien i drzwi dla nowego budownictwa. Według rozporządzenia z dnia 3 sierpnia 2013 roku  (Dz.U. nr 152 poz. 926 jak w załączniku) izolacyjność cieplna każdego okna i drzwi dla nowego budownictwa (przy założeniu  gdy temperatura nowo budowanych  pomieszczeń będzie utrzymywana na poziomie większej lub równej 16 stopni Celsjusza)  winna wynosić:
Okna i drzwi balkonowe – 1,3 W/m2K
Drzwi wejściowe – 1,7W/m2K

Przy założeniu jak powyżej odpowiedzialność za sprzedaż stolarki zgodną z ustawą spoczywa na obowiązku sprzedającego ze względu na brak wiedzy (nowe budownictwo czy też wymiana stolarki ze starej na nową, gdzie nowa ustawa nie obowiązuje) przez zamawiającego który nie musi znać i ingerować w obowiązujące prawo budowlane.

W związku z powyższym kupowana przez Państwa stolarka dla nowego budownictwa winna spełniać założone normy które będą zawarte na tabliczce znamionowej przyklejonej lub utwierdzonej na stałe w widocznej części okna mówiącej o jego przenikalności termicznej, a także przy wydruku zamówienia gdzie przenikalność okna znajduję się przy każdej pozycji oferowanej stolarki, tak aby audytor energetyczny mógł bezproblematycznie skorzystać z wiedzy na temat danego okna przy wystawianiu tzw. PASZPORTU ENERGETYCZNEGO, który jest niezbędny przy oddawaniu do użytku danego budynku.

 

PROSTOLARKA Anna Bąk
Punkt sprzedaży:
ul. Słowackiego 18
38-500 Sanok
tel. 13 49 347 86
tel. 666 737 199
e-mail: sanok@prostolarka.pl
www.prostolarka.pl
www.facebook.com/prostolarkapl?ref=hl

Tekst sponsorowany
01-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook