REKLAMA
REKLAMA

Organizacja ślubów najlepszym pomysłem na biznes (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Zwycięstwo! Tak jednym słowem można opisać udział reprezentantów Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku w III edycji konkursu „Jestem przedsiębiorczy”, zorganizowanego w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Najważniejszymi celami konkursu było m. in. kształtowanie zachowań przedsiębiorczych oraz promowanie umiejętności i kreatywności uczniów szkół ponadgimnazjalnych poprzez wykonanie zadania praktycznego – biznesplanu działalności gospodarczej.

Sanocki „Mechanik” reprezentowało dwoje uczniów: Amelia Solon z klasy 2 TI Technikum Nr 2 oraz Łukasz Grajek z klasy 3 LA III Liceum Ogólnokształcącego. Rywalizowali z ponad 60 osobami z różnego typu szkół ponadgimnazjalnych całego Podkarpacia.

Turniej był trzy-etapowy. I etap – szkolny, to rozpowszechnienie informacji o konkursie w placówce, wstępna selekcja propozycji biznesplanów i zgłoszenie uczestników.
W II etapie komisja konkursowa dokonywała oceny i kwalifikacji przesłanych projektów. Oceniano oryginalność pomysłu w stosunku do rozwiązań istniejących na rynku, znajomość otoczenia społeczno-gospodarczego i konkurencji, możliwości rynkowe oraz specyfikę branży, adekwatność planowanych w projekcie działań dla realizacji założonych celów, wiarygodność finansową i możliwość wykorzystania różnych dostępnych źródeł finansowania, poprawność merytoryczną dokumentu. Postępowanie zakończyło się wyłonieniem 21 finalistów.
W III etapie autorzy pomysłów prezentowali je osobiście przed członkami komisji. W tej fazie uczestnicy konkursu musieli udowodnić jurorom słuszność założeń swoich projektów i obronić je przed wątpliwościami członków komisji, którzy wykazywali ich słabości.

Poziom ostatniej części konkursu był niezwykle wyrównany, a wybór laureatów trudny. Gala rozdania nagród opóźniła się niemal godzinę, gdyż jury nie mogło od razu wskazać wygranych. Jak stwierdził jeden z członków komisji w trakcie uroczystości, poziom był tak wysoki, że wszyscy finaliści mogą czuć się zwycięzcami, ale to uczennica „Mechanika” została triumfatorem.


Amelia opracowała biznesplan przedsiębiorstwa „Wedding partner”, które zajmować by się miało organizacją ślubów i wesel. Autorski pomysł dziewczyny znalazł odzwierciedlenie w znakomicie wykonanym dokumencie, popartym wspaniałą prezentacją graficzną. Wsparcie informatyczne zapewnił Piotr Matuła, kolega z klasy Amelii.

Projekt Łukasza – drugiego reprezentanta Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku – oparty był na jego pasji: wędkarstwie muchowym. Łukasz przygotował świetny biznesplan dla przedsiębiorstwa „Kucaby flyfishing”, którego działalność polegałaby na świadczeniu usług przewodnika wędkarskiego. Podstawą dokumentu były jego własna wiedza i doświadczenie, także zobrazowane bardzo dobrą prezentacją graficzną. Jak sam stwierdził, jest wielce prawdopodobne, że teoretyczne założenia przerodzą się w twórczą praktykę.

Projekt Amelii okazał się jednak lepszy i to jej przypadła palma pierwszeństwa. Wysokie notowania obydwojga uczniów „Mechanika” i sukces Amelii nie są przypadkowe. To wynik sporego nakładu pracy, dążenia do realizacji własnych planów edukacyjnych i zawodowych, wyjścia ponad przeciętność. Uczniowie ZS Nr 2 w Sanoku po raz kolejny pokazali, że odwaga, wysiłek w rozwoju indywidualnym i kreatywność są drogą do osiągnięć osobistych. Gratulując Im dokonań, a w szczególności Amelii, życzymy równocześnie powodzenia, żywiąc jednocześnie nadzieję, że będą inspiracją dla innych, nie tylko młodych, ludzi.

materiał nadesłany

14-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)