REKLAMA
REKLAMA

Organizował nielegalne przekroczenia granicy

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krościenku współdziałając z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Medyki zatrzymali mężczyznę, który organizował nielegalne przekroczenia granicy polsko – ukraińskiej obywatelom Ukrainy.

44 – letni Ukrainiec nieformalnie świadczył usługi przewozowe na trasie Ukraina – Czechy. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Krościenka i z Medyki  prowadząc kontrolę legalności pobytu cudzoziemców ustalili, że mężczyzna pouczał obcokrajowców jak mają wprowadzać w błąd funkcjonariuszy Straży Granicznej dokonujących kontroli granicznej.

Cudzoziemcy posiadali polskie wizy z prawem do pracy.  W takim wypadku, zgodnie z oświadczeniem o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, mieli oni obowiązek zgłosić się do swoich przyszłych pracodawców w Polsce.

Zatrzymany mężczyzna m.in. instruował obcokrajowców, że strażnikom granicznym jako cel podróży mają podawać Polskę choć w rzeczywistości wszyscy oni planowali jechać do Czech.

Na podstawie zebranego  materiału dowodowego ustalono,  iż w powyższy sposób nielegalnie granicę państwa przekroczyło dziesięciu obywateli Ukrainy.

Zatrzymany mężczyzna od każdej osoby otrzymywał wynagrodzenie pieniężne – od 200 zł nawet do 2000 zł. Cały proceder trwał od czerwca 2013 roku.

W dniu 17 lipca br. w związku z wydanym przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Przemyślu postanowieniem o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu, strażnicy graniczni zatrzymali 44 – latka, podczas kiedy próbował przekroczyć przejście graniczne w Medyce.  Tego samego dnia prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa określonego w art. 264 § 3 kk w zw. z art. 264a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk i mężczyznę przesłuchano w charakterze podejrzanego.

Art. 264 § 3 kk Kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

art. 264a § 1 kk Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, umożliwia lub ułatwia innej osobie pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W trakcie przesłuchania podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał się karze łącznej jednego roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby trzech lat.

BOSG

23-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)