REKLAMA
REKLAMA

Pamięci żołnierzy pogranicza (FILM, ZDJĘCIA)

Pamięci żołnierzy pogranicza (FILM, ZDJĘCIA)

10 czerwca 2014 roku w nieistniejącej wsi Jasiel na terenie Nadleśnictwa Rymanów odbyła się uroczystość z okazji rocznicy powstania Wojsk Ochrony Pogranicza oraz dla upamiętnienia kurierów beskidzkich ZWZ i AK.

Prócz leśników wzięli w niej udział kombatanci i weterani wojskowi, samorządowcy, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych i społeczeństwa Ziemi Sanockiej.

Pierwsza część uroczystości odbyła się przy pomniku żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy MO poległych i zamordowanych podczas walk z oddziałami UPA. W marcu 1946 roku oddział 94 polskich żołnierzy i milicjantów wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez połączone sotnie „Bira”, „Hrynia” i „Mirona” liczące ponad 500 ludzi. Po wyczerpaniu się amunicji, większość Polaków upowcy wzięli do niewoli. Wszystkim związali ręce drutem telegraficznym i w kolumnie odprowadzili do Moszczańca. Następnego dnia 20 jeńców wypuszczono na wolność. Pozostałych wyprowadzono w okolice wioski Wisłok Wielki i nad wykopanym dołem rozpoczęto egzekucję. Tylko jeden człowiek – strzelec Paweł Sudnik – zdołał uciec, w momencie strzału przeskoczył swój niedoszły grób i lekko ranny uciekał na oślep. Po kilku dniach, boso i bez ubrania, przybył do sztabu jednostki i zdał relację z tragedii. W jednym zbiorowym grobie odkryto później 36 zwłok. Do tej pory nie wyjaśniono losów 30 żołnierzy – tak w skrócie wygląda tamta historia sprzed 68 lat.

Przed pomnikiem  stojącym w rejonie dawnej strażnicy WOP w Jasielu delegacje uczestników złożyły wieńce i wiązanki. Jak co roku uczniowie z ZSP w Jaśliskach i drużyny harcerzy  zaprezentowali występ słowno- muzyczny.

W trakcie uroczystości odznaczono osoby zasłużone dla upamiętnienia miejsc walki  i męczeństwa oraz współpracy  ze środowiskami kombatanckimi. Odznaczeniami różnych szczebli wyróżniono wielu leśników, w tym m.in.: Artura Królickiego, zastępcę dyrektora ds. ekonomicznych, Marka Mareckiego, zastępcę dyrektora ds. gospodarki leśnej oraz pracowników Nadleśnictwa Rymanów:  nadleśniczego Bogusława Famielca, Małgorzatę Korytko, Lucynę Woźniak, Krzysztofa Koterbickiego, Jerzego Miliszewskiego, Macieja Szpiecha i Leszka Gęborysa.

Organizatorami uroczystości byli: Starosta Sanocki, Zarząd Koła Nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Sanoku, Zarząd Koła NR 3 NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej w Sanoku, Wójt Gminy Komańcza oraz Nadleśnictwo Rymanów.

Ostatnim akcentem było złożenie kwiatów pod pomnikiem Kurierów Beskidzkich, co można zobaczyć w migawce filmowej.

źródło: RDLP w Krośnie

 

13-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)