REKLAMA
REKLAMA

Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne – niedoceniane źródło energii cieplnej i elektrycznej.

Instalacje solarne i fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić na kosztach paliw stałych. W jaki sposób działają i dla kogo będą korzystnym rozwiązaniem, wyjaśnia Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii Daniel Dziwisz.

– Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem przyszłościowym, czy wynikiem mody na ochronę środowiska?

Instalacje, które wykorzystują energię słoneczną stają się w Polsce coraz bardziej popularne i przestają być jedynie dobrem luksusowym. O tym, że warto oszczędzać wodę i prąd elektryczny we własnym domu, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. W końcu ceny mediów nie specjalnie pozwalają nam na ekstrawagancję. Oszczędzanie to jeden z koniecznych warunków bezpieczeństwa finansowego, nie ulega więc wątpliwości, że warto o tym wiedzieć jak najwięcej i starać się tę wiedzę wykorzystywać na co dzień. W końcu o wiele łatwiej jest mniej wydawać, niż więcej zarabiać, szczególnie w czasach tak dynamicznych i globalnych zmian rynku, jakie przeżywamy dzisiaj. Najwięcej oczywiście można zaoszczędzić na tym, na co najwięcej wydajemy, czyli na utrzymaniu domu jednorodzinnego. Od dawna mówi się w tym kontekście o oszczędzaniu wody, energii elektrycznej i ciepła, ale dopiero jakiś czas temu pojawił się pomysł montażu instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Naturalnie nie są to urządzenia nowe, jednak dopiero teraz stały się one dostępne i opłacalne dla  detalicznych odbiorców.

– Kolektory słoneczne da się zauważyć już na wielu dachach domów. Ostatnimi czasy dużo słyszy się o systemach fotowoltaicznych- czym zatem one są i jak działają?

Modły fotowoltaiczne są urządzeniami, które przechwytują energię słoneczną i przetwarzają ją w energię użytkową. Elementy składowe i jednocześnie odpowiedzialne za powyższe to ogniwa fotowoltaiczne. Takie fotoogniwa są zbudowane z dwóch bardzo cienkich krzemowych płytek, które przylegają do siebie. Na ich styku – pod wpływem światła słonecznego powstają ładunki elektryczne, a następnie wytwarza się prąd. Prąd ten jest magazynowany w akumulatorach, aby korzystanie z niego mogło być możliwe także wieczorem. Po przekształceniu przez falownik – prąd stały zmienia się w zmienny i zaczyna odpowiadać wymaganiom domowej sieci elektrycznej. Można nim zasilić elementy wyposażenia domu lub przydomowego ogrodu.

– Czy jest to trwała technologia?

Obydwa urządzenia służą jednemu celowi – oszczędności energii. Są długowieczne- czas ich eksploatacji przewidziany jest na dziesięciolecia. Dlatego dobrze jest przemyśleć planowaną inwestycję. Od wybranego sprzętu będzie bowiem zależeć nasza wygoda i wysokość naszych oszczędności przez kolejnych 30lat. Przy odpowiednim doborze i prawidłowo wykonanym montażu – zarówno instalacje solarne, jak i fotowoltaiczne są w pełni skuteczne i działają bez zarzutu przez długie lata. Jest to bardzo ekonomiczny i przyszłościowy pomysł, z którego możemy korzystać już dziś, oszczędzając prawdziwe pieniądze.

– Wysokie koszty tych urządzeń mogą jednak zniechęcać- w jakim czasie  zwracają się koszty poniesione podczas takiej inwestycji?

Ależ właśnie że nie ! Większość osób myśli że jest to kosztowna inwestycja. Odnawialne źródła energii są wspierane i propagowane prze Rząd RP oraz Unię Europejską.  W obecnej chwili Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program częściowych dopłat do spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych. O dofinansowanie może ubiegać się osoba będąca właścicielem domu, na którym ma być zainstalowany kolektor, bądź wspólnota mieszkaniowa, która chce zainstalować kolektory. Kwota takiego dofinansowania to aż 45% dlatego grzechem jest nie skorzystać z takiej okazji.

W przypadku baterii słonecznych dodatkowym plusem jest z kolei możliwość odsprzedania niezużytej energii. Jednak w tym wypadku musimy pomyśleć o odpowiednim zezwoleniu Urzędu Regulacji Energetyki oraz zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

Co by nie powiedzieć o jednym czy drugim rozwiązaniu, wbrew wszelkiego rodzaju krytykom, jest to niewątpliwie krok naprzód. Taka inwestycja wcześniej czy później się zwróci, a uniezależnia nas od zewnętrznych dostawców energii.  Z całą pewnością w niedługim i nieuniknionym czasie potęga fotowoltaiki dotrze także i do Polski.

– Czy kilkuletni okres zwrotu inwestycji nie jest zbyt długi?

Jak sama Pani powiedziała, jest to okres zwrotu inwestycji, podkreślam słowo inwestycja. Jest to coś w rodzaju lokaty, coś co ma sprawić, że koszty w gospodarstwie domowym w okresie wiosenno- jesiennym się zmniejszą, a w okresie letnim zniwelują niemalże zupełnie. Po co kupując samochód zakładamy instalację gazową, która kosztuje nas kilka tysięcy złotych? Nie jest lepiej te 2 czy 3 tysiące przeznaczyć na 500l benzyny? Odpowiedź jest banalna. Ulepszamy samochód o nową alternatywną instalację, ponieważ dużo podróżując samochodem po roku, czy dwóch koszt takiej inwestycji nam się zwraca. Ponadto tym samym podnosimy wartość samego pojazdu. Tak samo jest z instalacjami solarnymi i fotowoltaicznymi- to technologia przyszłości, bardzo trwała, jeśli nie najtrwalsza i dodatkowo bardzo tania w eksploatacji. Sama instalacja ponadto dźwiga wartość nieruchomości. Prawidłowo dobrany system, dobrej jakości popracuje bez szwanku nawet kilkadziesiąt lat, co za tym idzie jest to inwestycja w przyszłość swoją i pokoleń.

Dlaczego warto skorzystać z oferty firmy Solar- System Partnera Solartime?

Solar-System jest firmą z dużym doświadczeniem, wyspecjalizowaną tylko i wyłącznie w sprzedaży, doborze i montażu kolektorów słonecznych. Przeprowadzają całą inwestycję od początku do końca co gwarantuje zadowolenie klienta. Tylko w południowej części woj. podkarpackiego firma Solar- System zrealizowała ok. 900 instalacji solarnych. Nie ma w tej chwili w całej okolicy gminy, gdzie nie byłoby kolektorów Solartime. Sanok, Krosno, Jasło, Ustrzyki, Lesko, Solina- setki zadowolonych użytkowników, którzy sprawdzili efektywność instalacji we własnym domu.

– Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję i zachęcam do odwiedzenia oddziału w Sanoku, ul. Przemyska 24E
lub polecam kontakt telefoniczny: 13 46 46 120, 515 155 900
www.solartime.pl


09-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook