REKLAMA
REKLAMA

Pomoc medyczna obywatelom Ukrainy na Podkarpaciu

SANOK / PODKARPACIE. Medyczny moduł zadaniowy został uruchomiony na przejściu granicznym w Medyce. Ma on za zadanie udzielenie pierwszej pomocy lekarskiej poszkodowanemu obywatelowi Ukrainy, który przekroczy polsko-ukraińską granicę i będzie potrzebował opieki. O tym poinformowała wojewoda na konferencji prasowej.

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała, że zgodnie z planem działania opracowanym przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, na każdym przejściu granicznym w regionie: Budomierzu, Korczowej, Medyce i Krościenku, zostały wyznaczone medyczne moduły zadaniowe. W ich skład wchodzi grupa ratownicza Polskiego Czerwonego Krzyża, która jako jednostka współpracująca z systemem państwowego ratownictwa medycznego, ma zabezpieczać pomoc lekarską i transport sanitarny.

Medyczny moduł zadaniowy został już uruchomiony w piątek 21 lutego na przejściu granicznym w Medyce. „Ponieważ do tej pory to właśnie na tym przejściu obywatele Ukrainy, potrzebujący opieki medycznej, najczęściej przekraczali polsko-ukraińską granicę” – wyjaśniła wojewoda. Małgorzata Chomycz Śmigielska dodała, że pozostałe moduły zadaniowe są gotowe do uruchomiona, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Obecnie w podkarpackich szpitalach przebywa siedmiu obywateli Ukrainy. Czterech z nich trafiło do nich podczas ostatniego weekendu. Wojewoda poinformowała, że są leczeni w dwóch przemyskich szpitalach (szpitalu wojewódzkim i miejskim) i w Jarosławiu. Przekazała także, że wiodącą i koordynującą jednostką opieki zdrowotnej jest szpital MSW w Rzeszowie. Natomiast rani kierowaniu są do lecznic o odpowiednim profilu leczenia. Wojewoda poinformowała, że wytypowano sześć szpitali, które mogą przyjąć poszkodowanych z Ukrainy.

Są to: Szpital Wojewódzki w Przemyślu, Szpital Miejski w Przemyślu, szpitale w Jarosławiu, Lubaczowie, Sanoku i Ustrzykach Dolnych. Małgorzata Chomycz-Śmigielska podkreśliła jednocześnie, że pomoc obywatelom Ukrainy w żaden sposób nie wpłynie na obniżenie standardu leczenia mieszkańców regionu, którzy mają zaplanowane zabiegi czy zgłaszają się do podkarpackich szpitali. „Leczenie obywateli Ukrainy finansowane jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych” – dodała wojewoda. Do tej pory żadna osoba przekraczająca granicę na przejściach w województwie podkarpackim nie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie statusu uchodźcy.

Konferencja prasowa odbyła się 24 lutego.

informacja nadesłana

24-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)