REKLAMA
REKLAMA

PORĘBA POD SEJMEM: Jeszcze raz apeluję do rządu PO-PSL o pomoc polskim wędliniarzom

WARSZAWA. Wczoraj do Warszawy przyjechali przedstawiciele Komitetu Obrony Wędlin Tradycyjnie Wędzonych, którzy pod Sejmem protestowali w obronie tradycyjnych metod produkcji wędlin.

Przedstawiciele ponad 100 zakładów branży mięsnej zrzeszonych w Komitecie Obrony Wędlin Tradycyjnie Wędzonych sprzeciwiają się nowym unijnym przepisom przewidującym zmniejszenie substancji smolistych w wędlinach z 5 uk/kg do 2 uk/kg.

Rozporządzenie zostało przyjęte w 2011 roku przez Radę UE. Jak podkreślał w poniedziałek w Dębicy Jarosław Kaczyński , mimo iż dokument był znany od kilku lat, rząd PO-PSL rozpoczął próby interwencji dopiero w tym tygodniu.

– W tej chwili te usiłowania władz są spóźnione także i ze względu na przerwę między kadencjami – zaznaczał Prezes PiS.

Z przedsiębiorcami pod Sejmem spotkał się europoseł Tomasz Poręba, który w sprawie szkodliwych przepisów interweniował u komisarza Tonio Borga w styczniu.

Już wtedy komisarz deklarował gotowość wysłania do Polski specjalnego zespołu technicznego, który wspólnie z polskim rządem i przedsiębiorcami mógłby podjąć próbę wyjścia z sytuacji. Warunkiem była inicjatywa polskiego rządu. Niestety, z niewiadomych przyczyn rząd zwlekał z interwencją pięć miesięcy. Tymczasem kadencja Komisji za dwa miesiące dobiegnie końca a już we wrześniu rozporządzenie wchodzi w życie – mówi Poręba.

Dziś pod Sejmem europoseł PiS po raz kolejny apelował wraz z przedsiębiorcami z branży mięsnej o interwencję polskiego rządu w tej sprawie.

Europoseł PiS podkreśla, że sprawa unijnego rozporządzenia powinna być przez rząd traktowana priorytetowo, gdyż problem dotyczy setek polskich zakładów.

Jak wynika z badań zleconych przez Podkarpacki Urząd Marszałkowski tylko w tym województwie nowych unijnych norm nie spełnia ponad 200 zakładów.

09-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)