REKLAMA
REKLAMA

Powrót do źródeł wiary

TREPCZA / PODKARPACIE. W sobotni wieczór (14.06), o godz. 19:00 w wigilię Świętej Trójcy znów ożyją wnętrza starego kościoła. Odprawiana tu msza odpustowa nawiązuje do dawnych uroczystości.

Dla młodzieży klasy III gimnazjum przygotowującej się do bierzmowania udział w tej liturgii stanie się nie tylko ważnym przeżyciem religijnym. To jeden z ostatnich roczników, które przyjmowały chrzest właśnie w tym kościele, przed przenosinami do nowo wybudowanej świątyni końcem roku 2000. Stara kamienna chrzcielnica umieszczona w przedsionku przy wejściu swoimi początkami może sięgać czasów świetności, gdy ten mały kościółek w wieku XVII i XVIII był miejscem żywego kultu obrazu Trójcy Świętej.

O licznych łaskach tu otrzymywanych wspomina w zapiskach wizytacyjnych biskup Wacław Sierakowski. Chrzcielnica wykuta w piaskowcu nosi w sobie tajemnice wszystkich, którzy na przestrzeni kilku wieków bez względu na obrządek czy wyznanie przez polanie wodą stawali się  tu „dziećmi  Trójjedynego Boga”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w sobotniej modlitwie, który dla wielu uczestników będzie powrotem do źródeł wiary. Msza odpustowa w wigilię Trójcy Świętej przywrócona po ponad 200-letniej przerwie staje się okazją do wdzięcznej modlitwy i zadumy nad bogatą, ekumeniczną historią  tego miejsca. Dla młodych powrotem do źródeł wiary i lekcją historii „małej ojczyzny” oraz osobistą refleksją, co uczynić by takie miejsca ocalić od zapomnienia…

Widok przez bramę wejściową na najstarszą część trepczańskiej świątyni

źródło: materiały nadesłane

10-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)