REKLAMA
REKLAMA

Pożar podpalonych łąk. Potrzebna interwencja trzech załóg straży pożarnej

LESKO / PODKARPACIE. Przez ponad godzinę trzy jednostki straży pożarnej gasiły wczoraj pożar łąk w okolicy miejscowości Nowosiółki. Policjanci ustalają, kto mimo zakazu podłożył ogień pod suche trawy.

Do zdarzenia policjanci zostali wezwani wczoraj około godz. 21. Jak ustalili funkcjonariusze, od suchych traw pod które ktoś podłożył ogień zajęły się łąki na wzgórzu w okolicy miejscowości Nowosiółki. Pożar przez ponad godzinę gasiły trzy załogi straży pożarnej.

Po raz kolejny apelujemy: wypalanie traw jest zabronione.

Wypalanie traw jest jedną z przyczyn pożarów. Gdy ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, lasy, ale i zabudowania. Osoby, które wypalają roślinność narażają tym swoje zdrowie i życie. Co roku kilka osób ginie w płomieniach lub w wyniku zaczadzenia.

Chmury dymu mogą ograniczać widoczność, a przez to wpływać na bezpieczeństwo na drogach. Może dochodzić do kolizji i wypadków. Wobec osób, których działanie sprowadzi takie zagrożenie, policjanci będą stosować sankcje karne.

Wypalanie traw jest surowo zabronione przez polskie prawo. Między innymi przez kodeks wykroczeń, którego art. 82  § 4 brzmi: „Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Przed często tragicznymi skutkami wypalania traw ostrzega również kodeks karny, którego art. 163 § 1 mówi „kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10″, natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

źródło: KPP Lesko

04-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)