REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Protesty sanockich komitetów. Będzie analiza głosów nieważnych?

SANOK. Sześć sanockich komitetów wyborczych złożyło protesty do Sądu Okręgowego w Krośnie. Autorem czterech jest KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka, dwóch – KWW Samorząd Ziemi Sanockiej. Komitety domagają się ponownego przeliczenia głosów oddanych na kandydatów do Rady Miasta Sanoka, ze szczególnym uwzględnieniem analizy głosów nieważnych.

Do Sądu Okręgowego w Krośnie wpłynęło dziewięć protestów skierowanych przez komitety (dwanaście w całym województwie). Sześć z nich dotyczy wyborów do Rady Miasta Sanoka.

Komitety domagają się ponownego przeliczenia głosów i analizy głosów nieważnych ze względu na to, że we wskazanych okręgach różnica pomiędzy czołowymi kandydatami była mniejsza niż ilość zarejestrowanych głosów nieważnych – wyjaśnia Artur Lipiński z Sądu Okręgowego w Krośnie.

Wyborcy, komitety, czy też sami kandydaci mają 14 dni (od daty przeprowadzenia wyborów) na złożenie protestu. Nie jest zatem wykluczone, że ilość sanockich wniosków się zwiększy. Sądy rozpatrzą protesty po maksymalnie 30 dniach.

W złożonych dokumentach komitety wskazały kandydatów na radnych, pomiędzy którymi wystąpiły niewielkie lub w niektórych przypadkach, minimalne różnice otrzymanych głosów. Według naszych informacji, chodzi o:

KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka:

Okręg nr 10

Marian Osękowski – 161 – KWW Samorządu Ziemi Sanockiej
Maciej Bluj – 141 – KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka

Głosów nieważnych: 29.

Okręg nr 12

Łukasz Radożycki – 172 – KWW Prawo i Sprawiedliwość
Ryszard Wojnarowski – 165 – KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka

Głosów nieważnych: 44.

Okręg nr 14

Jakub Osika – 217 – KWW Ruch Samorządowy Na Rzecz Rozwoju Sanoka
Maria Oberc – 216 – KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka

Głosów nieważnych: 28.

Okręg nr 16

Janusz Baszak – 185 – KWW Prawo i Sprawiedliwość
Barbara Skrętkowska – 167 – KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka

Głosów nieważnych: 37.


KWW Samorządu Ziemi Sanockiej

Okręg nr 3:

Wanda Kot – 217 – KWW Prawo i Sprawiedliwość
Grażyna Jagodzińska – 175 – KWW Samorządu Ziemi Sanockiej

Głosów nieważnych: 49.

Okręg nr 17

Roman Babiak – 363 – KWW Prawo i Sprawiedliwość
Tomasz Dańczyszyn – 358
– KWW Samorządu Ziemi Sanockiej

Głosów nieważnych: 25.


Komentarze:

Marian Kurasz, szef sztabu KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka: Zdecydowaliśmy się na złożenie protestu wyborczego, gdyż w niektórych przypadkach kandydatów na radnych różnica głosów była minimalna, a liczba głosów nieważnych znaczna. Wnioskujemy zatem o powtórne przeliczenie głosów nieważnych.

Jakub Osika, kandydat w okręgu nr 14: Najważniejsze, aby wybory były zawsze klarowne i przejrzyste, dlatego jeśli złożone protesty mają się przyczynić do rozwiania jakichkolwiek wątpliwości, jestem za. W przypadku naszego okręgu zadecydowała minimalna różnica i myślę, że pani Maria Oberc może również mieć satysfakcję z uzyskanego poparcia. Jeden głos różnicy, to dla mnie wyraźny sygnał, że oprócz kontynuowania pracy wykonywanej przeze mnie dotychczas, muszę z takim samym zaangażowaniem kontynuować to, co dla miasta robiła moja kontrkandydatka. Wiem, że mam czyste sumienie jeśli chodzi o przebieg wyborów, mogę jedynie przeprosić panią Marię Oberc za oddanie głosu na samego siebie. W innym przypadku byłby remis.

Tomasz Dańczyszyn, kandydat w okręgu 17: Razi bardzo duża ilość głosów nieważnych, stąd nasz protest. Decyzję w tej sprawie podejmie sąd. Poczekajmy do ogłoszenia werdyktu przez wymiar sprawiedliwości.

Roman Babiak, kandydat w okręgu 17: Zdecydowaną przewagę jeśli chodzi o członków komisji i mężów zaufania miał mój główny konkurent. Ponadto, głosy były przeliczanie czterokrotnie. Nie zgłoszono żadnych skarg czy uwag. Dlatego też uważam, że składanie protestu jest szukaniem dziury w moście. Najwyraźniej, trudno jest się pogodzić z przegraną.

Odpowiedź Tomasz Dańczyszyna: Nie mieliśmy żadnej przewagi związanej z obsadą komisji wyborczej. Przypomnę, że jeden komitet ma prawo do zgłoszenia tylko jednego członka komisji. Ponadto, nie wnosiliśmy o powołanie naszego męża zaufania. Na marginesie, skąd pan Roman Babiak wie, że głosy były przeliczane czterokrotnie?

Informacja o werdykcie sądu wkrótce na portalu Esanok.pl.

26-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)