REKLAMA
REKLAMA

Rozbita grupa przestępcza. Wśród podejrzanych są także mundurowi

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Przemyśla i  Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej zatrzymali łącznie 19 osób. Są wśród nich obywatele Ukrainy (4 osoby), 15 Polaków, w tym dwóch funkcjonariuszy celnych i dwóch strażników granicznych.

Osoby te są podejrzane m.in. o przemyt przez granicę polsko-ukraińską towarów akcyzowych, kradzionych luksusowych pojazdów, a funkcjonariusze o umożliwianie im działalności przestępczej.

2 października, na wniosek Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec 15 osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Nad rozpracowaniem grupy przestępczej działającej na granicy polsko-ukraińskiej funkcjonariusze Straży Granicznej z Przemyśla wspólnie z funkcjonariuszami z Biura Spraw Wewnętrznych SG – komórki zwalczających przestępczość we własnych szeregach – pracowali kilkanaście miesięcy.

Proceder przestępczy polegał na tym, że obywatele Ukrainy przemycali do Polski na dużą skalę papierosy, a zatrzymani Polacy kontrabandę przechowywali i sprzedawali. Z zebranych materiałów wynika też, że dochodziło także do przemytu luksusowych pojazdów pochodzących z przestępstwa. Ułatwiali im to pracujący w przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze.

Do zatrzymania podejrzanych zaangażowanych było łącznie 134 funkcjonariuszy, którzy jednocześnie działali w czterech województwach: podkarpackim, śląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Strażnicy graniczni przeszukali także samochody oraz mieszkania zatrzymanych. Zabezpieczyli bogaty materiał dowodowy w szczególności pochodzący z kradzieży na terenie Niemiec luksusowy samochód o wartości 400 tys. zł., szereg dokumentów świadczących o przestępstwie oraz znaczne środki finansowe.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczona została również gotówka oraz samochody podejrzanych.

Za przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności służbowych funkcjonariuszom grozi kara 10 lat pozbawienia wolności. Na czas trwania postępowania karnego są zawieszeni w czynnościach służbowych. Wyrok skazujący oznacza – zwolnienie ich ze służby.

Sprawa jest rozwojowa.

BOSG

05-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)