REKLAMA
REKLAMA

Sanocki Ruch Narodowy zaprasza na spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim

Sanocki Ruch Narodowy zaprasza na spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim. TEMAT SPOTKANIA: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI NSZ A UPA !


Spotkanie odbędzie się w , 16 marca 2014 (niedziela) o godzinie 17.30 w Dolnym Kościele pw. Chrystusa Króla ( Wójtostwo ). Sanok, ul. Jana Pawła II 55.


Leszek Żebrowski

Polski historyk, ekonomista, publicysta, pionier badań nad NSZ, tropiciel fałszerstw historycznych, jeden najbardziej zaangażowanych polskich badaczy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego.

Jest synem oficera Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej Franciszka Żebrowskiego. Ukończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był pracownikiem naukowym Instytutu Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki Przemysłu Budowlanego „ORGBUD”.

W latach 70. i 80. działał w opozycji antykomunistycznej. Współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela[2]. Należał do NSZZ „Solidarność”. Pisał w podziemnych tygodnikach „Głosie” oraz „Ładzie”. Od 1992 do 2002 pracował na stanowisku kierowniczym w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a od 2002 do 2012 był pracownikiem Archiwum m.st. Warszawy.

Publikuje m.in. w „Naszym Dzienniku”, „Naszej Polsce”, portalu internetowym pch24.pl oraz w prasie polonijnej. W latach 90. pisał również dla dziennika „Nowy Świat” i „Gazety Polskiej”. Jest też publicystą Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz autorem wielu haseł z Encyklopedii Białych Plam, głównie na temat NSZ, NOW, NZW, GL, AL, UB, oraz biogramów osób związanych z tymi organizacjami.

Od lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po 1945. Specjalizuje się w dziejach polskich narodowych organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej (Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej) i narodowego odłamu żołnierzy wyklętych (w tym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), w dziejach komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942-1945 oraz stalinowskiej bezpieki. Pionier badań nad Narodowymi Siłami Zbrojnymi w Polsce. Za książkę Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia otrzymał Nagrodę Fundacji im. Jerzego Łojka.

W 1993 i 1997 kandydował do Sejmu z listy Porozumienia Centrum, a następnie Ruchu Odbudowy Polski jako bezpartyjny kandydat rekomendowany przez Porozumienie Kombatanckich Organizacji Niepodległościowych. Współpracował także z Ligą Republikańską. W 1995 wystąpił w filmie dokumentalnym Aliny Czerniakowskiej o polskim powojennym podziemiu antykomunistycznym Zwycięstwo. Zasiada w radzie historycznej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W styczniu 2010 Klub Jagielloński im. Św. Kazimierza przyznał mu wyróżnienie dla historyków zajmujących się dziejami najnowszymi w ostatnim 20-leciu.

W 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Żebrowski

15-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)