REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Jest wniosek o usunięcie Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanocki Ruch Narodowy złożył do Rady Miasta Sanoka wniosek o usunięcie lub przeniesienie Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej, który obecnie znajduje się na Placu Harcerskim. Inicjatywa motywowana jest: – Niestosownością obecności w przestrzeni publicznej monumentu sławiącego najeźdźcę i okupanta ziem polskich z czasów II wojny światowej oraz formacji, z rąk której Polacy doświadczyli tak wielu krzywd.

Wniosek złożony przez przedstawiciela Sanockiego Ruchu Narodowego do przewodniczącego Rady Miasta Sanoka:

Przewodniczący Rady Miasta Sanoka
Jan Oklejewicz

Wniosek do Rady Miasta w sprawie Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej

Zwracam się do Rady Miasta Sanoka z wnioskiem o usunięcie lub przeniesienie na Cmentarz Centralny w Sanoku, na kwaterę Armii Czerwonej, Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, aktualnie umiejscowionego na Placu Harcerskim.  Swój wniosek motywuję niestosownością obecności w przestrzeni publicznej monumentu sławiącego najeźdźcę i okupanta ziem polskich z czasów II wojny światowej oraz formacji, z rąk której Polacy doświadczyli tak wielu krzywd.

Pragnę przypomnieć, iż we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona wspólnie z Niemcami dokonała agresji na Polskę, dzieląc się z nimi terytorium naszego kraju i rozpoczynając krwawe rządy na okupowanych terenach. Do sowieckich zbrodni na narodzie polskim i innych obywatelach Polski w jej ówczesnych granicach należą masowe deportacje na wschód, przymusowa kolektywizacja wsi, nadawanie mieszkańcom zajętych ziem paszportów sowieckich, a przez to obowiązkowy pobór do Armii Czerwonej, więzienia i dokonywane w nich skrytobójstwa, a ponadto niezliczone grabieże i gwałty. Ponadto należy wspomnieć bezwzględne traktowanie jeńców, wobec których Sowieci ignorowali zapisy konwencji genewskich, doprowadzając w końcu do wymordowania przeszło 22 tysięcy Polaków m.in. w Katyniu. Wkraczające siły Armii Czerwonej podstępnie rozbrajały i brały w niewolę polskich żołnierzy, zarówno po agresji z 17 września, jak i po ponownym wejściu do Polski w 1944 roku, podczas akcji „Burza”. Armia Czerwona, jako oddziały jednego z naszych wojennych agresorów, miała znaczący wkład w podporządkowanie Polski Związkowi Radzieckiemu na kilka kolejnych dekad. Z tego względu uważam, iż jest to formacja niegodna jakiejkolwiek wdzięczności i czci ze strony Polaków i polskiego państwa, a pozostałości po latach przymusowego sprzymierzenia Polski ze Związkiem Radzieckim winne zostać usunięte z przestrzeni miejskiej, jako gloryfikacja katów narodu polskiego.

Wierzę, że powyższe argumenty wpłyną na pozytywne rozpatrzenie wniosku a także mam nadzieję iż spośród 21 radnych, znajdzie się choć jeden, który złoży stosowny projekt  do przegłosowania w tej sprawie.

Z poważaniem,

Michał Michniewicz
Członek Sanockiego Ruchu Narodowego

Zobacz relację z protestu pod pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu:

Protest pod pomnikiem Armii Czerwonej. Są zatrzymani

Pomnik Wdzięczności w latach 1944 – 1977.
Fotografia ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku

Pomnik Wdzięczności, fotografia z lat 80..
Fotografia ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pomnik Wdzięczności oblany farbą (ZDJĘCIA)

źródło: materiały nadesłane, sadzeczanin.info, Youtube, Muzeum Historyczne w Sanoku

30-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)