REKLAMA
REKLAMA

SANOK / ZAGÓRZ: Czas na światłowód, czyli megaszybki internet oraz inne media w najlepszej jakości (FILM)

SANOK / ZAGÓRZ: Czas na światłowód, czyli megaszybki internet oraz inne media w najlepszej jakości (FILM)

SANOK / ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Firma Interq buduje sieci światłowodowe w kilku miejscowościach powiatu sanockiego oraz brzozowskiego. Megaszybki internet, setki kanałów telewizyjnych w jakości HD oraz cyfrowa telefonia, to tylko niektóre korzyści, jakie daje światłowód. Włodarze kolejnych gmin decydują o budowie sieci, co pozwala poprawić jakość życia mieszkańców.

Realizowane przez firmę Interq projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z programu Innowacyjna Gospodarka oraz Rozwój Polski Wschodniej.

Internet o zawrotnej prędkości nawet do 1 Gbit/s, telewizja w doskonałej jakości obrazu i dźwięku, cyfrowy telefon, a także sterowanie mobilnym domem za pomocą telefonu to główne atuty nowej technologii światłowodowej. Eksperci mówią, że jest to rozwiązanie wyprzedzające obecne czasy.

Inne zalety światłowodu to:

– odporność na warunki atmosferyczne oraz zakłócenia spowodowane działaniem innych sieci,

– bezpieczeństwo: transmisja w sieci światłowodowej jest bardzo trudna do przechwycenia i podsłuchania przez osoby postronne,

– niska awaryjność sieci: brak urządzeń aktywnych (zasilanych) pomiędzy użytkownikiem a serwerownią, stabilna jakość połączenia, brak rozłączeń podczas rozmów głosowych i video (bezproblemowe rozmowy Skype),

– nieprzerywany streaming podczas oglądania materiałów video w internecie, np. Youtube, oglądanie transmisji sportowych,

– możliwość przeprowadzania transmisji na żywo z ważnych wydarzeń lokalnych.

Z sieci światłowodowej korzysta już kilkaset użytkowników w Sanoku, Nagórzanach, Nowotańcu, Markowcach, Niebieszczanach, Wolicy oraz Zagórzu, a nowe przyłącza w tych i innych miejscowościach są na etapie projektowania. Do połowy przyszłego roku sieć będzie miała około 100 km.

W najbliższym czasie sieć zostanie uruchomiona w spółdzielni mieszkaniowej Autosan. Aktualnie projektowana jest budowa światłowodu na zagórskim ODJ-cie. Wykonawcy oczekują zgody włodarzy gminy.

Warto zaznaczyć, że w trakcie realizowania projektu przyłącze jest bezpłatne. Po zakończeniu użytkownik, który będzie zainteresowany łączem światłowodowym, będzie musiał pokryć pełne koszty instalacji wahające się od 500 zł (budynek wielorodzinny) nawet do 5000 zł (budynek jednorodzinny).

Projekt budowy sieci światłowodowej w miejscowościach Przysietnica, Stara Wieś, Bukowsko, Zagórz jest współfinansowany za Środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach działania POIG 8.4.

Projekt budowy sieci światłowodowej NGA w miejscowościach Tarnawa Dolna, Tarnawa Górna, Pobiedno, Wolica, Zmiennica, Jasionów jest współfinansowany za Środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach działania POPRW II.1.

Projekt budowy telewizji kablowej jest współfinansowany Środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

foto: sxc.hu

24-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)