REKLAMA
REKLAMA

PORĘBA: Strategia dla Karpat jest potrzebna i możliwa (FILM)

PORĘBA: Strategia dla Karpat jest potrzebna i możliwa (FILM)

RZESZÓW. Dziś w Rzeszowie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona strategii karpackiej zorganizowana przez Tomasza Porębę. – To już kolejna inicjatywa na rzecz strategii makroregionalnej UE dla regionu Karpat.

 

Wierzę, że dzięki spotkaniom takim jak dzisiejsze, będziemy w stanie szybko przygotować mapę drogową, która istotnie przybliży nas do utworzenia odrębnego europejskiego programu rozwoju dla regionu Karpat – mówił Tomasz Poręba, europoseł PiS.

Karpaty to bardzo ważny geopolitycznie obszar, który po ostatnim rozszerzeniu stał się wschodnią granicą UE. To region niezwykle bogaty kulturowo, różnorodny społecznie, posiadający unikalne dziedzictwo i najważniejsze europejskie zasoby środowiska naturalnego.

– Jest to jednocześnie region najsłabszy konkurencyjnie, obejmujący najbiedniejsze tereny UE i borykający się z takimi problemami jak porzucanie ziemi, duże migracje ludności w związku z brakiem perspektyw zawodowych, deforestacja, zanieczyszczenie środowiska, nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych, niedobory infrastrukturalne. Szczególnie, jeżeli chodzi o infrastrukturę transportową tak jak w naszym regionie, na Podkarpaciumówił Poręba.

Europoseł PiS przypomniał, że w październiku ubiegłego roku z jego inicjatywy podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbyła się pierwsza w historii tej instytucji debata na temat regionu Karpat a także spotkanie z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem. W grudniu Tomasz Poręba zorganizował w Brukseli międzynarodową konferencję, podczas której dyskutowano o strategii karpackiej. Obecny wówczas na konferencji przedstawiciel KE zachęcał państwa karpackie do pogłębiania współpracy, gdyż powstanie strategii wymaga przede wszystkim zaangażowania politycznego ze strony wszystkich krajów, które chcą w niej uczestniczyć.

Poręba podkreślał dotychczasowe pozytywne przykłady zaangażowania zarówno władz lokalnych jak i organizacji pozarządowych czy przedstawicieli świata nauki.

– Liczne projekty instytucjonalne i obywatelskie realizowane w obszarze współpracy akademickiej, młodzieżowej, gospodarczej a także medialnej świadczą o konieczności podniesienia znaczenia regionu Karpat w hierarchii europejskiej współpracy i rozwoju. Istniejące już dobre praktyki i inicjatywy w regionie Karpat dowodzą, że możemy w krótkim czasie osiągnąć konkretne efekty w zakresie współpracy akademickiej – tutaj świetnym przykładem jest Uniwersytet Karpacki – jak również środowiskowej, infrastrukturalnej czy międzyregionalnej, o czym świadczy projekt Horyzont Karpacki. Powinno to stanowić dla nas wszystkich zachętę do podejmowania dalszych działań na rzecz pogłębiania współpracy w ramach państw regionu Karpat – przekonywał europoseł PiS.

k1

W konferencji uczestniczył m.in. marszałek Władysław Ortyl, który podkreślał, że województwo podejmuje działania na rzecz przygotowywania strategii karpackiej.

– Biuro UNGC, czyli biuro ds. strategii karpackiej, o które zabiegamy, będzie się zajmowało tworzeniem strategii. Niezależnie od tego, kiedy decyzje korzystne dla tego dokumentu i dla realizowania tej inicjatywy zapadną w Brukseli – gotowość po naszej stronie musi być. Nie tylko konferencyjna, seminaryjna, ale także praktyczna i projektowa – mówił Władysław Ortyl. – Był etap i nadal jest, kiedy strategią karpacką zajmowali się eurodeputowani, parlamentarzyści i dyplomaci. Teraz my jako samorządy się w to aktywnie włączamy. Między innymi zabiegając o powołanie w Rzeszowie Biura UNGC, czyli biura ds. strategii karpackiejdodał marszałek województwa podkarpackiego.

W czwartkowej konferencji wzięli udział przedstawiciele ambasad, samorządów i organizacji pozarządowych z państw karpackich, m.in. Polski, Słowacji, Rumunii, Węgier i Ukrainy.

k2

źródło: Rzeszow24.pl

02-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)