REKLAMA
REKLAMA

Śmiercionośne pociski znalezione w lesie w okolicach Krosna (FILM, ZDJĘCIA)

Śmiercionośne pociski znalezione w lesie w okolicach Krosna (FILM, ZDJĘCIA)

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i województwa podkarpackiego zabezpieczyli pociski artyleryjskie i granaty moździerzowe pochodzące z okresu II wojny światowej. Były one ukryte w lesie w okolicach Krosna. Znajdujący się w nich materiał mógł posłużyć do budowy urządzeń wybuchowych.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji ustalili, że w podkrośnieńskich lasach znajdują się pociski z okresu II wojny światowej, które w dalszym ciągu stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Działania policjantów miały również zapobiec zagrożeniom o charakterze terrorystycznym. Materiał wybuchowy znajdujący się w pociskach mógł zostać wykorzystany przez grupy przestępcze do budowy urządzeń wybuchowych.

Policjanci odnaleźli i zabezpieczyli 294 granaty moździerzowe i pociski artyleryjskie o całkowitej wadze 1143 kg. Cała zgromadzona amunicja została przekazana saperom, a następnie przewieziona na poligon i zneutralizowana.

To nie pierwsza tego typu akcja na terenie Podkarpacia. W ostatnich latach policjanci odnaleźli i przekazali żołnierzom kilka ton niewypałów, niewybuchów i zdeponowanych pocisków. Wśród nich znajdowały się nawet kilkusetkilogramowe bomby lotnicze.

Przypominamy, że osoba, która znajdzie przedmioty przypominające wyglądem amunicję, bombę bądź granat powinna natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję, Straż Pożarną lub wojsko. Przestrzegamy przed dotykaniem, podnoszeniem i przenoszeniem, bądź próbą rozbrajania tego typu przedmiotów.

Niemal co roku dochodzi do tragedii będących następstwem eksplozji niewypałów lub samodzielnie skonstruowanych bomb.

Należy także przypomnieć, że posiadanie takich przedmiotów jest przestępstwem. Zgodnie z art. 263 par. 2 kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

KWP

10-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)