REKLAMA
REKLAMA

8 MAJA: Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. 8 maja br. z inicjatywy organizacji pacjentów, m.in. Stowarzyszenia Sanitas z Sanoka, po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Celem akcji jest podniesienie poziomu wiedzy nt. nowotworu jajnika – jego objawów, przebiegu i dostępnych metod leczenia.

Symbolem raka jajnika jest kolor turkusowy. W Sanoku, na znak solidarności z chorymi turkusowym światłem rozbłyśnie fontanna na Rynku oraz plac św. Michała.

Rak jajnika to trzeci najczęściej występujący nowotwór ginekologiczny w Polsce i na świecie, który cechuje wysoka umieralność. Najbardziej zagrożone nowotworem jajnika są kobiety między 50. a 69. rokiem życia, jednak na chorobę narażone są też kobiety młodsze1. Mało charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju raka jajnika – takie jak zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności w nadbrzuszu czy rosnący obwód brzucha – łatwo zlekceważyć czy zrzucić na karb innych dolegliwości np. ze strony układu pokarmowego.

Raka jajnika wykryto u mnie w czasie badań profilaktycznych. Dlatego zachęcam kobiety do regularnych kontroli ginekologicznych. Nie bójcie się badań – ten nowotwór można leczyć i można z nim walczyć – mówi Anna Nowakowska, założycielka Stowarzyszenia Sanitas.

Pozornie bezobjawowy przebieg nowotworu jajnika sprawia, że aż u 80 proc. chorych rozpoznanie następuje, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium2. Nawet wówczas raka jajnika można leczyć, a świadomość istnienia innowacyjnych, finansowanych przez NFZ terapii, pomaga kobietom i ich bliskim w zmaganiu się z chorobą.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika w Polsce zainicjowali partnerzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej”. Oprócz Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas z Sanoka są wśród nich: Stowarzyszenie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno–Ginekologicznymi Magnolia, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości.

materiał nadesłany

07-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook